Kategorie
Artykuły

Sprzedaż na Allegro.pl – praktyczny sposób na zysk

Ostatnio zaktualizowany

Sprzedaż poza aukcją. Sprzedaż poprzez serwis Allegro to nie tylko większa pewność i informacja zarówno o sprzedającym jak i kupującym ale również opłaty wiążące się ze sprzedażą. Sprzedając przedmiot poza Allegro możemy ich uniknąć, ale niekiedy jest to nie najlepsze rozwiązanie, za względów bezpieczeństwa. Skupiając się jednak na innym przypadku, nie nastawiajmy się na super okazję w postaci:

„Cześć. Daję 600zł i borę telefon od ręki”
„Cześć, daję 750zł ale ty pokrywasz koszt wysyłki”

Maile w tej postaci są wręcz śmieszne, zważywszy na to, iż założyliśmy cenę naszego produktu na 850zł + koszt wysyłki. Osoby, które piszą taki maile liczą na naszą naiwność i pazerność. Z reguły tak się dzieje, jak nasz przedmiot jest na aukcji kilka dni, a zainteresowanie jest nikłe, popadamy w lekką frustrację i wówczas możemy popełnić kardynalny błąd. Przypominając nasze wcześniejsze ustalenia co do ceny, wiemy jakimi kryteriami kierowaliśmy się ustalając wartość naszego produktu. W związku z tym, należy się tych kryteriów trzymać. Pamiętajmy również, że jeżeli nasz przedmiot nie sprzeda się w przeciągu 14 dni, to wcale nie znaczy że cena jest za wysoka, może się tak zdarzyć, i często tak jest, że osoba naprawdę zainteresowana nie miała okazji trafić na naszą aukcję. Starajmy się ponowić wystawienie naszej oferty, i czekajmy spokojnie. Jeżeli natomiast kolejny raz nie uda nam się sprzedać, wówczas rozważny obniżenie ceny, ale rozsądnie, na początek z 850zł na np. 830zł. Z praktyki wiem, iż jest to dobry sposób na zachęcenie klientów, a jeszcze lepszym sposobem są atrakcyjne dla oka ceny.

Atrakcyjne ceny. Jak zauważyliście sami, na sklepowych półkach przeważają ceny z końcówką ,99zł. Jest to typowy chwyt marketingowy. Osoba widząc np. napój za 2,00zł i za 1,99, kupi ten tańszy, bo to nie 2zł tylko 1,99zł. Taka ludzka natura.

Na aukcjach jest podobnie. Jeżeli chcemy wystawić nasz przykładowy telefon za 850zł, to rozważmy opcję 849,00zł. Niby 1zł różnicy a sprawia złudzenie większe, a to z dwóch powodów. Pierwszy powód opisałem powyżej na przykładzie napoju, a drugi jest fakt wyszukiwarki na allegro wg cen. Jeżeli ktoś na allegro w wyszukiwarce wpisze, że jest zainteresowany telefonem komórkowym w przedziale cenowym od 600 do 849,99zł, to nasz produkt przy cenie 850zł nie załapie się do wyniku wyszukiwania. W przypadku 849zł, klient go zauważy. Dlatego trzeba stosować pewne praktyki marketingowe i unikać cen dla przykładu 855zł. Lepiej poświęcić kilka złotych i wystawić 849,99zł ale mieć większą pewność, że trafimy odpowiednio do klienta.