Publikuj własną treść w Wiadomościach Bing oraz Windows... jeśli masz szczęście

Zawartość

Niedawno pisałem o tym, jak opublikować własną treści w Wiadomościach Google na Androidzie, iOS i news.google.com . Szukając dalej sprawdziłem, czy jest taka opcja w innych wyszukiwarkach typu… Bing.

Bing oferuje wyświetlanie zgromadzonych Wiadomości z różnych źródeł w Wiadomościach Bing oraz, poprzez wyświetlanie ich bezpośrednio w systemie Windows.

Użytkownicy mogą uzyskiwać spersonalizowane treści za pośrednictwem wyszukiwarki Bing, menu Start w Windows, przeglądarce Microsoft Edge oraz pakiecie Office.

Pomimo tego, że Bing nie ma takiego zasięgu jak Google, system operacyjny Windows, poprzez włączone i przypięte do menu Start/paska zadań widżety pogodowe/wiadomościowe, może zapewnić taki zasięg.

Jeśli dany użytkownik jest zainteresowany przepisami kulinarnymi, zostanie mu zasugerowany pokrewny materiał, więc dlaczego nie zasugerować również naszego?

Google korzysta z Centrum wydawców, aby dodawać treści do swoich zgromadzonych kanałów wiadomości. Bing (Microsoft) obsługuje Bing PubHub do zgromadzania informacji z różnych źródeł.

Bing PubHub jest zintegrowany z Bing Webmaster Tools (Narzędzia dla webmasterów), jednak nie ma tam bezpośredniego odnośnika, stąd też jego istnienie nie jest tak oczywiste dla zwykłego użytkownika.

https://www.bing.com/webmasters/pubhub

Czasami pojawi się w sekcji polecane (recommended), gdy przejdziemy na stronę główną Narzędzi dla webmasterów.

Bing PubHub w sekcji polecane na głównej stronie w Narzędziach dla webmasterów Bing

Zanim zaczniemy, warto wiedzieć, że aby publikować w Bing PubHub, niekoniecznie trzeba serwować wiadomości. Obsługiwane są zarówno witryny z wiadomościami, jak i bez (takie jak blogi). Jest to bardzo podobne do Centrum wydawców Google, jednak Wytyczne PubHub dla wydawców wyjaśniają, jakie kryteria kwalifikacyjne muszą spełniać ci niezwiązani z publikowaniem wiadomości.

Podobnie jak w przypadku Google, tutaj z Bing możemy łatwo wykorzystać kanał RSS do rozpowszechniania naszych treści.

Jeszcze raz przypomnę mój wpis z 2021 roku, w którym stwierdziłem, dlaczego RSS nie umarł i nadal ma znaczenie. Wpis jest po angielsku, ale możesz go przetłumaczyć, klikając ikonę tłumaczenia w prawym górnym rogu strony.

Wstępna konfiguracja

Jest kilka rzeczy, które trzeba ustawić na początku.

  1. Przesyłanie treści (Content submission) to miejsce, w którym wykorzystamy kanał RSS naszej witryny.
  2. Rozliczalność i przejrzystość (Accountability and transparency) to obszary, w których musimy jasno określić, kto jest wydawcą oraz gdzie się znajdujemy (adres fizyczny) i adres e-mail.
  3. Prawa do treści i odpowiedzialność (Content rights and responsibility) dotyczą treści i naszych praw do nich. Jeśli opublikujesz czyjąś treść bez uzyskania pozwolenia, która zawiera nie tylko tekst, ale także obrazy, może to sprawić ci problem. Lepiej zająć się tym wcześniej, aby uniknąć (kosztownego) późniejszego rozczarowania.
  4. Atrybucja i reprezentacja (Attribution and representation)

Ustawianie

Przejdźmy do Bing PubHub w Narzędziach dla webmasterów.

Bing PubHub - Strona początkowa

Informacje o witrynie (Site Info)

Bing PubHub - dodawanie Informacje o witrynie

Tutaj podajmy nazwę, język, w którym prezentowana jest strona oraz region.

Pierwszą witryną, którą dodałem, była witryna Yummy Recipes UK, na której wraz z moją znajomom, która tworzy treść, publikujemy (“z pewną częstotliwością”) pyszne i łatwe przepisy dla każdego.

Nasz zamierzony zasięg (‌Odbiorcy, Audience) jest globalny (Global), ale także krajowy (National). Niekoniecznie regionalny (Regional) lub lokalny (Local), a nie przemysłowy (industrial). Zaznaczamy odpowiednie pola wyboru.

Dodanie naszych adresów URL (Adding our URLs)

Bing PubHub - dodawanie adresów URL RSS mapy strony

Tutaj wybierzemy Typ linku jako RSS i wkleimy link do naszego kanału. Nasza strona wykorzystuje Hugo do zbudowania naszej strony internetowej, nasze RSS jest prezentowane w katalogu głównym jako plik /index.xml.

https://yummyrecipes.uk/index.xml

Jeśli mamy więcej kanałów lub źródeł, możemy je również dodać tutaj, na przykład mapę witryny (sitemap).

https://yummyrecipes.uk/sitemap.xml

Kontakty (Contacts)

Bing PubHub - dodawanie kontaktów

Ostatnią częścią jest podanie nazwy firmy (business name) oraz osoby kontaktowej. Jako osoba zarządzająca treścią witryny dodałem siebie jako osoba kontaktowa.

Gdy wypełnimy wszystkie pola zakańczamy klikając przycisk Zgadzam się i wyślij (Agree and Submit).

Bing PubHub - oczekiwanie na akceptację (11 Luty 2023)

Teraz pozostaje nam tylko czekać.

Zespół Microsoft, czy ekipa Bing, nie podaje nam skali czasowej, tak jak to było, gdy dodaliśmy witrynę do Wiadomości Google.

Obserwowanie

Mimo że Bing PubHub jest bardzo podobny do Wiadomości Google, nie ma tutaj bezpośredniej opcji śledzenia źródła, więc nie możesz zobaczyć, jak to będzie wyglądać na naszym urządzeniu. Wszystkie są nadzorowane przez algorytm Microsoftu.

Odrzucenie (Rejection)

Podczas konfigurowania źródła, co zaskakujące, nie ma opcji określenia, do której kategorii należy nasza strona.

Jeśli na pewnym etapie strona nie zostanie dodana, nie ma forum ani możliwości skontaktowania się w celu omówienia tego tylko poza pojedynczym adresem e-mail z zastrzeżeniem. Twój e-mail, jak możesz podejrzewać, pozostanie bez odpowiedzi.

“W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących tych wytycznych skontaktuj się z obsługą klienta. Należy jednak pamiętać, że nie jesteśmy w stanie przekazać opinii na temat sposobu ulepszenia witryny do oceny.”

Efekt końcowy wcale mnie nie zdziwił.

Bing PubHub - Odrzucenie (27 Luty 2023)

W dniu 27 lutego 2023 r. strona została odrzucona ze standardowym tekstem:

Aplikacja witryny została odrzucona. Rozwiąż problemy zgłoszone w wiadomości e-mail i ponownie prześlij formularz. Kliknij poniższy formularz edycji, aby wprowadzić niezbędne zmiany.

Problem polega na tym, że nie otrzymaliśmy żadnego maila.

Irytującą częścią był tekst na górze przycisku z napisem „Kliknij poniższy formularz edycji, aby wprowadzić niezbędne zmiany”. Byłoby miło, gdyby przycisk był aktywny!

Bing PubHub - Odrzucenie (27 Luty 2023) - najechanie na przycisk

Po najechaniu kursorem na przycisk pojawi się podpowiedź z informacją:

Możesz ponownie przesłać witrynę do weryfikacji po godzinie 15:05 29 marca 2023 r.

Brak e-maila, brak wyjaśnień i musisz czekać ponad miesiąc, zanim będziesz mógł cokolwiek zrobić.

Nie dziwię się, że webmasterzy nie zwracają uwagi na Bing i jego narzędzia dla webmasterów. Tutaj nawet ich AI Chatbot nie pomoże tego zmienić. Przepraszam Microsoft, ale nadal nie rozumiesz sensu, jeżeli chodzi o rynek wyszukowarek. Myślę, że Bing, podobnie jak to było z Internet Explorerem, powinien zakończyć swój żywot i powrócić wskrzeszony jako nowy produkt, aby miał przynajmniej szansę zaistnienia, tak jak to się stało z Microsoft Edge, który obecnie oparty jest na Chromium.

Jeszcze raz, pomimo tego tekstu:

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących tych wytycznych skontaktuj się z obsługą klienta. Należy jednak pamiętać, że nie jesteśmy w stanie przekazać opinii na temat sposobu ulepszenia witryny do oceny.

Postanowiłem się z nimi skontaktować, nie pytając o przyczynę odrzucenia, ale o e-mail, którego nie otrzymałem.

Cierpliwie czekałem do 29 marca, po czym nic nie zmieniając (bo nie wiedziałem dokładnie w czym tkwi problem i przede wszystkim powód odrzucenia) ponownie zgłosiłem stronę.

Niestety, nie robię sobie z tego wielkich nadziei. Ze względu na brak jakichkolwiek informacji zwrotnych na mój e-mail, nie rozumiem, w jaki sposób to narzędzie jest w ogóle używane przez kogokolwiek.

Bing PubHub - oczekiwanie na akceptację (30 Marca 2023)

Od mojego ponownego przesłania o 6:41 rano 30 marca 2023 r. nic się nie zmieniło, a zgłoszenie utknęło w Oczekiwaniu na zatwierdzenie przez półtora miesiąca i wciąż trwa.

Mimo to nadal nie wiem, czy strona zostanie zaakceptowana, warto, abyś jako właściciel strony, na której publikujesz przydatne treści, zobaczył i ocenił nowe sposoby promocji i dotarcia do szerszego grona odbiorców.

To nic nie kosztuje, więc czemu nie spróbować?

Jeśli zdecydowałeś się to zrobić, daj mi znać w komentarzu, jak ci poszło. Wszelkie historie zakończone sukcesem są mile widziane. W międzyczasie, jeśli moja strona zostanie dodana lub ponownie odrzucony, albo w jakiś sposób dostanę e-mail zwrotny, podzielę się z wami, aktualizując wpis.

Komentarze
Kategorie