Przywracanie Grub boot loadera po instalacji Windowsa

Zawartość

Użytkownicy, którzy na swoich komputerach mają więcej niż jeden system operacyjny, mają niekiedy problem, jeżeli któryś z nich zawiedzie i trzeba go przeinstalować.

W przypadku użytkowania na jednym komputerze Windowsa i Ubuntu, podczas uruchamiania systemu, naszym oczom ukazuje się tzw. Grub boot loader (GNU GRUB), czyli okno wyboru systemu operacyjnego. Okno to jest częścią składową Ubuntu, ale również innych systemów z rodziny linux.

Wpis z 26 lutego 2010

Tak się zdarza, że moje Ubuntu zainstalowałem na stałe przeszło rok temu, chodzi bez problemów do dziś, jednakże Windows już nie jeden raz musiały być przeinstalowany.

Instalator systemu Windows nie jest taki inteligenty i bez pytania użytkownika nadpisuje sektor startowy dysku twardego (MBR), usuwając Grub boot loadera i uniemożliwiając nam ponowne włączenie systemu Linux, z prostego powodu – iż nie mamy już go do wyboru, mimo że jest on zainstalowany.

Jak temu zaradzić, aby nasz ukochany system – Ubuntu, powrócił do żywych?

Można trochę pogooglować, a wujek Google znajdzie nam sporo odpowiedzi. Jako że niektóre są nieaktualne, inne nie działają. Postanowiłem przywołać tutaj wpis ze strony, który znalazłem na ubuntugeek.com.

Co potrzebujemy:

  1. napęd CD-ROM
  2. płytę CD z systemem Ubuntu (pobierz plik ISO i nagraj go na płytę CD)

Jak już wszystko mamy, uruchamiamy nasz komputer z płyty CD, po czym startujemy Ubuntu w trybie Live CD (czyli wybieramy pierwszą opcję, która nam się pokarze po wybraniu domyślnego języka dla systemu).

Gdy nasz system się załaduje, uruchamiamy terminal:

Aplikacje > Akcesoria > Terminal

Ubuntu terminal

W terminalu, komendy musimy wydawać jako administrator (root), więc najpierw zaczniemy od komendy administracyjnej.

sudo -i

Moje Ubuntu zainstalowane jest na partycji sda5, partycja /home na sda7.

Jeżeli nie wiesz, gdzie znajdują, lub jak nazywają się poszczególne partycje, odpal program GParted.

Ubuntu GParted

A więc musimy najpierw podłączyć (podmontować) nasze partycje z systemem:

mount /dev/sda5 /mnt mount /dev/sda7 /mnt/home

Rozpoczynamy reinstalacje programu startowego:

grub-install --root-directory=/mnt/ /dev/sda

Jeżeli po ponownym uruchomieniu systemu, nie będziemy widzieli na liście systemu Windows, będziemy musieli wykonać je ponownie, ale już z zainstalowanego na dysku Ubuntu.

grub-mkconfig update-grub

Oczywiście, w systemie zainstalowanym na dysku, należy te komendy poprzedzić parametrem sudo.

I to wszystko. Całość wróciła do pozycji z przed instalacji systemu Windows.

ps. jeżeli podczas instalacji systemu Windows pozmienialiśmy co nieco ilość partycji, należy sprawdzić, czy montowane partycje zgadzają się z wpisami w pliku /etc/fstab (/mnt/etc/fstab - z poziomu Live CD).

Aktualizacja z 28 grudnia 2020

Powyższy wpis przygotowałem przeszło 10 lat temu, a mimo to nadal pokazuje się w głównych wynikach w Polskim Google, w związku z tym (w odpowiedzi na komentarze) postanowiłem go zaktualizować (mimo że Ubuntu używam tylko jako wirtualny system na macOS).

Od jakiegoś czasu nikt nie nagrywa płyt CD (a przy obecnym rozmiarze Ubuntu, płyt DVD), a do tego celu używamy pamięci przenośne – pendrive.

W związku z tym pobieramy odpowiedni obraz ISO z oficjalnej strony Ubuntu.

Do zapisania obrazu ISO na pendrive, tak, aby można było z niego uruchomić komputer, polecam program balenaEtcher, o którym wspominałem tutaj lub Rufus.

Uruchamiamy nasz komputer z dysku USB (nie będę opisywał jak to zrobić, gdyż zależy to od typu komputera, który używamy, w związku z tym odsyłam do Google).

Ubuntu z USB - GRUB

Na pierwszym ekranie startowym GRUB, systemu uruchomionego z naszego pendrive, wybieramy pozycję pierwszą Ubuntu. To pozwoli nam na uruchomienie systemu z pendrive bez konieczności instalacji.

Ubuntu z USB - Instalacja

Po włączeniu graficznego interfejsu mamy do wyboru język oraz dwie opcje. Pierwsza to Wypróbuj Ubuntu (Try Ubuntu) a druga Zainstaluj Ubuntu (Install Ubuntu).

Wybieramy Wypróbuj Ubuntu i czekamy, aż nasz system się załaduje. W dużej mierze zależy to od prędkości naszego pendrive oraz typu portu USB, do którego go podłączyliśmy.

Ubuntu z USB - Pierwsze uruchomienie

Gdy naszym oczom ukaże się pulpit systemu, odpalamy Terminal z listy aplikacji w celu zainstalowania programu Boot Repair.

Domyślnie program Boot Repair nie jest dostępny w systemie i sama komenda sudo apt install nie wystarczy. W tym celu musimy dodać źródło (repozytorium) a dopiero rozpocząć instalację.

Nim przejdziemy dalej, musimy połączyć się z internetem, czy to po Wifi, czy kablu.

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt update
sudo apt install boot-repair

Jeżeli wszystko wykonaliśmy prawidłowo, wykonując komendę boot-repair uruchomimy program do naprawy rozruchu komputera w przyjaznej postaci graficznej.

Ubuntu z USB - Boot Repair

Teraz wystarczy kliknąć przycisk Rekomendowana naprawa, który w 99% przypadków wykona wszystko za nas.

Następnie pozostaje nam uruchomienie komputera ponownie i sprawdzenie, czy wszystko działa.

Dla zaawansowanych użytkowników dostępne są również Opcje zaawansowane.

Ubuntu z USB - Boot Repair - Opcje zaawansowane

Mam nadzieję że pomogłem.

Pozdrawiam.

Komentarze
Kategorie