Przenoszenie /home na osobną partycję

Ostatnio zaktualizowany

Może wydawać się proste, a tak naprawdę nie jest – szczególnie, iż w Googlach można spotkać przy każdym wyszukaniu inny sposób.

Ale od początku…

Instalując pierwszy raz Ubuntu, wydzieliłem tylko skrawek mojego dysku (12GB), na którym to utworzyłem partycję wymiany (SWAP 1GB) i systemowy punkt montowania “/”. Po dłuższym czasie użytkowania, okazało się, iż stał się on moim podstawowym systemem, który używam na codzień, obok MS Windows Visty, którego używam z przymusu, do aplikacji, których niestety w Linuxie nie ma i tak szybko nie będzie (Płatnik, Podpis elektroniczny).

W związku z tym, zapisując dane w moim katalogu domowym, zaczęło brakować mi miejsca. W związku z tym, przy pomocy GParted z LiveCD pakietu System Rescue CD, postanowiłem zmniejszyć partycje windowsowe i wydzielić wolną przestrzeń na końcu dysku (50GB). Przestrzeń tą, docelowo przeznaczył bym na partycję z katalogami domowymi użytkowników systemu (/home).

Na szczęście, Linux to nie Windows, można w nim wykonać zaawansowane zmiany, bez konieczności reinstalowania systemu. Niestety, jak zacząłem szukać w internecie metod, na przeniesienie “poprawne” partycji, to zaczął się problem. W tym momencie, zacząłem się zastanawiać, która metoda przeniesie dane poprawnie, wraz z prawami dostępu, ukrytymi plikami, miękkimi i twardymi dowiązaniami.

Zwykła metoda kopiowania, na nie wiele się zda, aż w końcu znalazłem rozwiązanie:
http://embraceubuntu.com/2006/01/29/move-home-to-its-own-partition/

Oczywiście po Angielsku, ale poniżej postanowiłem je wytłumaczyć “po naszemu”.

Po co to wszystko?

Oprócz samego zwiększenia miejsca, wydzielenie partycji /home, ma podstawową przewagę w przypadkach awaryjnych. Jeżeli zepsujemy naszego Ubunciaka, możemy bez obaw przeinstalować system, bez obawy o utratę własnych danych. W tym wypadku jedyną partycją, która będzie zmieniana, to “/” bez “/home/”. Po prostu, podczas instalacji, wskazujemy tylko miejsce naszej partycji z folderami domowymi i pozostawiamy bez zmian.