Kategorie
Linux

Przenoszenie /home na osobną partycję

Ostatnio zaktualizowany

Po pierwsze.

Należy utworzyć partycję, którą będziemy wykorzystywali jako /home. Najlepiej wydzielić sobie wolne miejsce, korzystając z System Rescue CD i GParted, po czym przejść do naszego systemu i bezpośrednio w nim, korzystajac z lokalnego GParted, sformatować partycję na odpowiedni system plików (u mnie ext4).

Dlaczego nie stworzyć partycji od razu przy wydzielaniu miejsca? Gdyż w moim przypadku, zwykły użytkownik nie miał praw zapisu, tylko root. Można to by było zmienić, bawiąc się komendą chown, ale w moim przypadku, nadal, mimo że byłem właścicielem partycji i wszystkiego co jest na niej, wyskakiwało Permision denied.

Akurat, ja utworzyłem partycję z poziomu LiveCD, więc musiałem ją usunąć w Ubuntu i utworzyć (sformatować) na nowo w systemie ext4.

No dobra, ale zacznijmy robotę.

Jeżeli mamy już naszą partycję przygotowaną, musimy ją zmontować.

Utwórzmy katalog, w którym będzie ona zmontowana i dokonajmy tego.

sudo mkdir /media/newhome
sudo mount -t <strong>auto</strong> /dev/<strong>sda6</strong> /media/newhome

Oczywiście, z miejsce auto, można wpisać system plików, jaki zastosowaliśmy dla naszej partycji (ext4), w przypadku, gdy system nie rozpozna prawidłowo. Dodatkowo, sda6 zmieniamy na oznaczenie naszej partycji, przeznaczonej na nowy /home. Można to sprawdzić odpalając GParted.

Na tym etapie warto wejść do naszego zmontowanego dysku i utworzyć dowolny katalog poleceniem mkdir w celu zweryfikowania, czy nie wyskakuje nam błąd Permision denied, o którym pisałem wcześniej. Jeżeli mimo wcześniejszych zabiegów, problem występuje, należy wykonać następujące polecenie:

sudo chown -R <strong>user:user</strong> /media/newhome

Należy pamiętać, aby zmienić user:user na swoją nazwę np.: darek:darek.

Dalej, przechodzimy do katalogu nadrzędnego nad domowym, gdzie przechowywane są katalogi użytkowników i rozpoczynamy kopiowanie.j

cd /home/
find . -depth -print0 | cpio --null --sparse -pvd /media/newhome/

Ważne! Ponieważ /home zawiera miękkie i twarde dowiązania plików, kroku cd /home/ nie możemy pod żadnym względem pominąć.

Następnie przechodzimy do katalogu z nową partycją /home (/media/newhome), i sprawdzamy czy wszystko się skopiowało prawidłowo.

2 odpowiedzi na “Przenoszenie /home na osobną partycję”

Dziękuję za poradnik.

Wszystko działa ale… trzeba było bardzo się nagimnastykować, bo bezpośrednie kopiowanie do terminala daje błędy. Spodziewam się, że w niebieskich dymkach jest tekst “sformatowany” jakimś “poprawiającym” edytorem tekstu. Na szczęście w oryginalnym angielskim poradniku jest “raw text” więc można było wywnioskować.

Jeśli Pan poprawi to – będzie mega przydatny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *