Kategorie
Blog Finanse

Przelewy pieniężne z Anglii do Polski (i nie tylko)

Ostatnio zaktualizowany

Uwagi do artykułu

 

Aktualizacja: 30 marca 2012
Stan aktualizacji: ważna

PayPal ostatnimi czasy znowu namieszał, utrudniając życie swoim użytkownikom, szczególnie tym, którzy mają wszystko ustawione prawidłowo, a mianowicie, wprowadził usługę eCheque jako dodatkowa opcja płatności.

Opcja o tyle “fajna”, że zabezpiecza tylko i wyłącznie PayPal przed niemożliwością pobrania należności z naszego konta lub karty. Dla zwykłego użytkownika jest to na tyle denerwujące, gdyż przy przelewaniu od jednego użytkownika Paypal do drugiego, zanim pieniądze pokażą się na koncie i będzie można nimi dysponować, może minąć nawet 10 dni!

W dobie błyskawicznych przelewów internetowych, ta zwłoka jest wręcz nienormalna, a to na co trzeba zwrócić uwagę, przy przelewaniu pieniędzy postaram się pokrótce przedstawić.

Otóż odsyłając do niniejszego zrzutu ekranu z 4 strony wpisu tj. Pierwszy przelew z Anglii do Polski.

Zauważmy to, co jest na dole strony, czyli Payment Method (Metoda przelewu).

W Paypalu dostępne są 4 opcje metod przelewu tj. PayPal Balance, Instant Bank Transfer, Credit or debit card i eCheque.

PayPal Balance polega na pobraniu pieniędzy ze środków zgromadzonych na koncie PayPal.

Zarówno Instant Bank Transfer jak i Credit or debit card pobierają pieniądze z naszego konta, czy to za pomocą ustalonego Direct Debit, czy też za pośrednictwem płatności kartą. Różnica jest w tym, że w przypadku pierwszego, prowizja od płatności będzie na poziomie 1%, gdzie w przypadku płatności kartą jest o wiele wyższa.

Mimo tego, płatności dokonanymi ww. metodami są szybkie i trwają ułamki sekund.

W przypadku, gdy w metodzie płatności zobaczymy eCheque, przelew pieniędzy może potrwać nawet 10 dni, jak i dłużej. A wszystko dlatego, iż PayPal najpierw pobierze pieniądze z twojego konta, ale tak, że “fizycznie” będzie je miał u siebie, a dopiero wyśle dalej. Czyli tak jak przelewy standardowe w dwóch różnych bankach.

Na szczęście, można to zmienić korzystając z przycisku Change, i w następnym kroku wybrać najbardziej opłacalną opcję, czyli Instant Bank Transfer.

I tutaj pojawiają się kolejne dwa problemy.

Pierwszy, to taki, w którym nie możemy wybrać innej opcji. Dzieje się to wówczas, gdy do konta PayPal nie mamy przypisanego zarówno konta bankowego i karty, lub – w przypadku gdy któraś z tych pozycji nie jest zweryfikowana (patrz wcześniejsze strony wpisu). Wówczas należy uzupełnić niniejsze luki.

Ale co w przypadku, gdy mamy wszystko poprawnie dodane i zweryfikowane a problem z wyborem tez się pojawia?

Otóż, należy wówczas skontaktować się telefonicznie z oddziałem PayPal i kazać im to sprawdzić, gdyż  z moich doświadczeń wynika, że ich system zgłupiał w tym przypadku i niezbędna jest interwencja z zewnątrz.

Ale co, w przypadku gdy puściliśmy przelew metodą eCheque a nie chcemy czekać tych 10 dni na jego finalizacje?

To jest właśnie drugi problem, który jednocześnie naprawia (o dziwo!) pierwszy.

W przypadku metody eCheque, pieniądze nie są pobierane z naszego konta natychmiastowo. Całość trwa do kilku dni, a do momentu ich “fizycznego” pobrania, nasza transakcja widnieje pod hasłem Uncleared (w tłumaczeniu potocznym, nie wpełni sfinalizowana).

Transakcje takie można anulować, bez ruszania pieniędzy z naszego konta.

Należy wówczas przejść na konto PayPal drugiej osoby (odbiorcy pieniędzy) i odszukując w historii naszą oczekującą płatność, korzystając z odnośnika Details (Szczegóły) odszukujemy opcję Refound tj. zwrot przesłanych środków – refundacja (niestety, nie pamiętam jak dokładnie na polskim PayPalu to się nazywa). Dokonując refundacji przesłanej kwoty, nasza płatność po jednej i po drugiej stronie zostanie anulowana i możemy spróbować ponownie, już bez uciążliwego eCheque.

Otóż, w moim przypadku, anulowanie tej transakcji naprawiło mój problem z niemożliwością wybrania innej metody płatności, i przy następnym przelewie, miałem już do dyspozycji upragniony Instant Bank Transfer. Dzięki temu zaoszczędziłem sporo czasu i nerwów w oczekiwaniu na płatność.

ps. Nie jestem 100% pewien, czy to naprawi twój problem (o ile taki będziesz miał) z metodą eCheque i niemożliwością wybrania innej metody płatności. Jeżeli nie, odsyłam do kontaktu telefonicznego z działem obsługi firmy PayPal.

Pozdrawiam.