Kategorie
Blog Finanse

Przelewy pieniężne z Anglii do Polski (i nie tylko)

Ostatnio zaktualizowany

Zacznijmy od PayPal Polska

Przechodząc na stronę paypal.pl i wybieramy pomarańczowy przycisk Załóż konto (o ile nie posiadamy owego).

Następnie wybieramy nasz kraj (Polska) oraz język (Polski), po czym klikamy w zakładce Konto osobiste na przycisk “Rozpocznij”.

Następnie wypełniamy formularz rejestracyjny, podając nasz pierwszy adres e-mail, który będzie nam służył do logowania się do serwisu oraz przelewania pieniędzy do Polski.

Należy tutaj zwrócić uwagę, aby dane wprowadzone w formularzu, były zgodne z danymi, które podane mamy w naszym banku – tzn. adres, na który prowadzone jest nasz Polskie konto, aby był identyczny z adresem w PayPal. Dzięki temu unikniemy późniejszych problemów.

W następnym kroku, staniemy przed wyborem domyślnego systemu płatności, czyli przekazywania środków płatniczych na konto PayPal.

Krok ten pominiemy, klikając na dole strony link “Przejdź do strony Moje konto”.

Sposób zasilenia konta ustawimy później, więc nie musimy się narazie tym przejmować.

~ ~ ~

Teraz ujrzymy nasze konto w usłudze.

Pierwsze co nas interesuje to Saldo w walucie – jak możemy zauważyć, jest dostępne w podstawowej walucie PLN oraz dodatkowej USD. Jako, że będziemy przelewać środki w funtach, w tym miejscu dodamy dodatkową walutę GBP.

Ale, niż to zrobimy, musimy zweryfikować nasze konto, w taki sposób, aby wszystkie transakcje mogły być bez problemu prowadzone.

Na tej samej stronie, przy Status: niezweryfikowany (patrz powyższy zrzut ekranu), klikamy Poddaj się weryfikacji.

~ ~ ~

Tutaj mamy do wyboru dwie metody weryfikacji naszych danych.

  • Dodawanie i potwierdzanie rachunku bankowego
  • Powiąż z kontem PayPal i potwierdź kartę kredytową lub debetową

Jako, że interesuje nasz zarówno przelewanie z Angli do Polski i vice-versa, wówczas wybieramy obie metody po kolei. W związku z tym zaczynamy od powiązania i jednocześnie zweryfikowania naszego konta za pośrednictwem konta bankowego.

~ ~ ~

Zaczynamy od dodania rachunku bankowego

W formularzu dodawania naszego konta bankowego nie natrafimy na pole “numer konta” a jedynie na Numer IBAN.

Numer IBAN jest niczym innym, jak numerem naszego konta poprzedzonym specjalnym znakiem i/lub kodem, odpowiadającym za możliwość dokonywania przelewów międzynarodowych. O ten numer najlepiej zapytać swój bank, znaleźć informację na ich stronie internetowej (większość banków to udostępnia), lub poszukać w Google.

Jako, że konto, które zamierzam powiązać jest w mBanku, mój IBAN to: PL{numer konta}.

Ważne: numer wprowadzamy bez odstępów, myślników itp.

Po wprowadzeniu danych, potwierdzamy całość, w celu dodania konta.

Niestety, to jeszcze nie wszystko.

Po dodaniu konta bankowego, warto go dodatkowo potwierdzić (potwierdzić jego autentyczność) – domyślnie, zostanie to dokonane automatycznie. PayPal standardowo narzuca limity, dotyczące wysokości kwoty, jakimi możemy operować. W związku z tym, jeżeli zamierzamy przelewać znaczące kwoty, warto dokonać tego potwierdzenia.

Potwierdzenie odbywa się w taki sposób, że na nasze konto wpłyną 2 kwoty (kilku-groszowe), w przeciągu 2-3 dni roboczych. Kwoty te należy wprowadzić w oknie weryfikacji na stronie PayPal.

~ ~ ~

Potwierdzenie po otrzymaniu wpłat (2-3 dni robocze)

Po otrzymaniu wpłat, logujemy się ponownie na nasze konto i korzystając z odnośnika Poddaj się weryfikacji ujrzymy kolejny krok w celu weryfikacji konta.

Dalej klikamy na Potwierdź rachunek bankowy, po czym w formularzu wprowadzamy kolejno kwoty, jakie wpłynęły nam na konto. Całość potwierdzamy i od tego momentu usunęliśmy limity kwot transakcji na PayPal’u, zweryfikowaliśmy nasze konto oraz potwierdziliśmy nasz adres.

Po ponownym przejściu na zakładkę Moje konto, ujżymy w polu Status: napis zweryfikowany.

~ ~ ~

Dalej, dodajmy naszą kartę do konta.

Do konta możemy dodać zarówno kartę kredytową jak i debetową (bankomatową) - nawet tą z mBanku.
 Wbrew temu, co ludzie piszą w internecie, nie ma potrzeby posiadania eKarty.

W tym celu wybieramy zakładkę Profil a następnie Dodaj lub Usuń kartę.

Następnie wypełniamy formularz, dodając nasze dane z karty – i co jest najważniejsze – kod CVV.
Jak znaleźć kod CVV na karcie możecie obrazowo zobaczyć tutaj.

W przypadku standardowych kart w mBanku, dodanie ich może zakończyć się błędem z prostego powodu. Karta domyślnie nie posiada ustawionego limitu (a dokładnie posiada 0 zł) dla transakcji internetowych. Wiąże się to z tym, iż nie możemy nią płacić w internecie. Problem ten można rozwiązać, logując się na nasze konto online i w zakładce Karty zmieniając odpowiednio limit.

Po dodaniu karty, otrzymamy potwierdzenie pozytywnego dodania karty.

Warto tutaj zauważyć, że dodając kartę do PayPal'a, musimy mieć dodatnie saldo na koncie. Jest to niezbędne ze względu na dalszy proces weryfikacji karty. W przeciwnym wypadku otrzymamy informację, że karta została odrzucona przez bank.
1 uwaga: W momencie dodania karty PayPal pobierze, a dokładniej zablokuje na około jeden tydzień (lub krócej) kwotę w wysokości 1 PLN w transakcjach na naszej karcie. Jest to niezbędne, ze względu na dalszy proces weryfikacji karty.

Cały proces nie jest jeszcze skończony, gdyż dodaną kartę należy potwierdzić (zweryfikować) przyciskiem kontynuuj.

2 uwaga: W momencie kliknięcia przycisku Kontynuuj, PayPal obciąży twoją kartę opłatą w kwocie 6,50 PLN lub jej równowartości w celu potwierdzenia, że karta należy do Ciebie. Kwota ta, zostanie zwrócona na Twoje konto PayPal w ciągu 24 godzin od momentu potwierdzenia karty, więc nic nie tracimy.

W dalszej części potwierdzania karty, przyjdzie nam sprawdzić w przeciągu kilku dni (jak powyższa opłata zostanie pobrania), jaki kod transakcji został przypisany na naszym koncie. Kod ten należy następnie wpisać w dalszych krokach weryfikacji.

Więc, jeżeli już odnaleźliśmy na naszym koncie transakcję obciążeniową, oraz odnaleźliśmy potrzebny kod, opisany na powyższym zrzucie ekranu, możemy przejść do finalizacji aktywacji karty.

W przypadku kont w mBanku, nie trzeba wcale czekać na finalne zaksięgowanie operacji. Wystarczy zalogować się na koncie, przejść w zakładkę Karty a następnie kliknąć na Blokady pod dostępną kartą, którą dodawaliśmy do konta. Tam ujrzymy wszystkie transakcje oczekujące na realizację, w tym nasz kod.

Aby tego dokonać, będąc w zakładce Moje konto przechodzimy ponownie do Profil > Dodaj lub usuń kartę.

Na liście naszych kart odnajdujemy tą, którą dodaliśmy i wybieramy odnośnik Wprowadź kod PayPal.

Po wprowadzeniu kodu i potwierdzeniu finalnym karty, otrzymamy informację, że Twoja karta została pomyślnie potwierdzona.

~ ~ ~

Po pozytywnym przejściu operacji dodawania karty i konta, wracamy do tego, o czym mówiłem na początku, czyli dodanie dodatkowej waluty do konta, która nas interesuje (w moim przypadku funty GBP).

W tym celu, będąc w zakładce Moje konto, klikamy opcję Profil i wybieramy pozycję Więcej opcji.

Następnie, ze środkowej kolumny Informacje finansowe wybieramy Salda walutowe.
W przypadku nowego interfejsu PayPal’a (Zrzut na dole, po prawej) wybieramy z prawej strony Moje pieniądze a następnie z listy, przy pozyscji Saldo konta PayPal odnośnik Waluty.

W nowym oknie, z rozwijanego menu wybieramy interesująca nas walutę i dodajemy ją do rachunku.

Po dodaniu, można by zmienić domyślną walutę na funty (GBP). W tym celu klikamy obok preferowanej waluty i korzystając z dolnego przycisku, Ustawiamy jako podstawową (opcjonalnie).

~ ~ ~

Na sam koniec zostawiłem jeszcze jedną rzecz, możliwe że najważniejszą. A mianowicie potwierdzenie naszego adresu e-mail.

W tym celu wystarczy kliknąć na odnośnik z prośbą o potwierdzenie, który otrzymaliśmy na pocztę w momencie założenia konta PayPal.

Jeżeli takowego maila nie otrzymaliśmy, można go przesłać ponownie logując się na Moje konto, przechodząc do Profil i Dodaj lub Usuń adres e-mail. Następnie wybierając nasz adres e-mail z listy klikamy przycisk Potwierdź.

Tą metodą otrzymamy ponownie e-mail z potwierdzeniem na naszą skrzynkę.

Tyle jeżeli chodzi o ustawienie konta na PayPal.pl, pora teraz na konto zagraniczne.