Prosty sposób na poprawę stabilności routera z OpenWrt

Czy spotykacie się z problemem, że co jakiś czas wasz router zamula? Strony internetowe, które otwierają się zazwyczaj bardzo szybko, nagle spowalniają. Nie zawsze jest to wina waszego połączenia internetowego. Czasami win spoczywa na routerze.

Jeżeli jesteście intensywnym użytkownikiem waszego łącza internetowego lub na co dzień wasz router rozgrzany jest do czerwoności przez twoich domowników, po kilku dniach zauważysz, że wszystko zaczyna co nieco mulić.

Problem jest w tym, że to, co router trzyma w pamięci podręcznej (Cache), nie zawsze musi tam być wiecznie. W tym wypadku najprostszą metodą jest ponowne uruchomienie routera (restart).

Możemy to zrobić ręcznie lub wprowadzić w harmonogram (cron) komendę, która uruchomi nasz router w czasie, gdy jest on najmniej użytkowany.

cron -e

Naciśnij i i wklej poniższą komendę:

# Uruchom ponownie po 4:00 rano każdego dnia
30 4 * * * sleep 70 && touch /etc/banner && reboot

Następnie wciskamy Esc i zakończamy :wq aby zapisać nasze zmiany.

Dla większości z was powyższa komenda rozwiąże problem bardzo szybko.

Dodanie tylko komendy ‘reboot’ nie zawsze działa. Zdarza się, że router wchodzi w tak zwaną pętlę ponownego uruchomienia (redirect loop), stąd też najpierw uruchamiana jest komenda ‘sleep’ do odczekania 70 sekund, po czym ustawienia aktualnego czasu i daty w pliku ‘/etc/banner’, a następnie na bazie niego uruchomienie ponowne routera.

Nie każdy jednak lubi to rozwiązanie. Jeżeli mamy podłączone do routera kamery monitoringu, każdorazowe ponowne uruchomienie to strata w okresie nagrywania, szczególnie gdy kamerki nagrywają bezpośrednio do chmury.

W poszukiwaniu alternatywy znalazłem niniejszą komendę, którą dodajemy do harmonogramu (cron) zamiast powyższej.

00 4 * * * sync && echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches

Dzięki temu o 4:00 nad ranem nasz router opróżni tabelę pamięci podręcznej (cache), co znacząco poprawia wydajność urządzenia, bez konieczności jego ponownego uruchomienia.

Niby nic, a jednak pomaga to w poprawieniu stabilności naszego urządzenia po ciężkim dniu.

08:45:22 up 78 days,  3:13,  load average: 0.13, 0.10, 0.07

Pozdrawiam.

Komentarze
Kategorie