Poczta we własnej domenie - Gmail w akcji

Niniejszy wpis jest częścią artykułu: Technologia Google dla każdego…

Ważna aktualizacja: 12-02-2012

Domyślnie, osoby posiadające własną domenę, chcąc posiadać w oparciu o nią Pocztę e-mail, “stawiają” serwer, na którym instalują odpowiednie oprogramowanie do jego obsługi lub też wykupują serwer wirtualny, który służy do tego celu.

Z serwerami i oprogramowaniem jest różnie. Jeżeli administrator źle skonfiguruje program, to nie otrzymamy tych wiadomości, na których najbardziej nam zależy. Bądź w najgorszym wypadku, nasz serwer pocztowy stanie się Relayem do wysyłania spamu. Natomiast serwer wirtualny wiąże się z dodatkowym kosztem, który nie zawsze będzie działał w sposób satysfakcjonujący.

Stąd też, aby pozbyć się słabego ogniwa, należy pozbyć się takiego wszystkich tych elementów na korzyść innych usług.

Coraz więcej usługodawców udostępnia możliwość utrzymania poczty we własnej domenie. Niestety, za większość z tych opcji trzeba płacić. Tutaj skupię się na rozwiązaniu Google, które stanowi bezpłatną alternatywę poczty we własnej domenie.

Firma Google, jak wiadomo, stale się rozwija i dba o wysoką jakość swoich usług. W związku z tym, warto zaufać profesjonalistom i skorzystać z dobrodziejstw, jakie przekazują klientowi końcowemu.

Poczta e-mail we własnej domenie jest częścią infrastruktury Aplikacji Google , i występuje zarówno w wersji płatnej jak i darmowej. Jeżeli chodzi o standardowego użytkownika (do 200 użytkowników, a dla nowych po styczniu 2009 - 50), to opcja darmowa jest całkowicie wystarczająca. Porównanie opcji można dokonać tutaj .

Na wstępie Aby móc w pełni wykorzystać możliwości Aplikacji Google, musimy mieć możliwość zarządzania serwerami DNS dla naszej domeny. W związku z tym, o ile nie mamy, należy przekierować naszą domenę na zewnętrzne serwery DNS w celu możliwości pełnej konfiguracji. Do tego celu polecam serwis xname.org .

Więcej możecie poczytać w moim artykule:

Zaczynamy Na początku musimy założyć sobie darmowe konto w Aplikacjach Google ( kliknij tutaj aby założyć ).

W pierwszym etapie należy określić, czy chcemy użyć istniejącej (posiadanej przez nas i skonfigurowanej na zewnętrznych adresach DNS) domeny, czy też takową zakupić.

Jeżeli chodzi o zakup domeny, to radzę skorzystać z nazwa.pl aniżeli z opcji proponowanej przez Google.

Zaznaczamy, iż jesteśmy Administratorem domeny, wprowadzamy jej nazwę w polu “Wprowadź nazwę domeny” i przechodzimy dalej klikając przycisk Zacznij teraz.

Gmail we własnej domenie - krok 1

Dla przykładu pokażę sposób konfiguracji dla domeny: przedszkole16.koszalin.pl

W następnym kroku (2) należy zarejestrować się w usłudze Aplikacji Google wypełniające krótki formularz i zaznaczają formułę:

Rozumiem, że jeżeli nie mogę zmienić rekordów DNS dla mojej domeny, może to wpłynąć na możliwość korzystania z Aplikacji Google przez moją organizację.

Stąd też, bardzo ważne jest, aby nasza domena była skonfigurowana na serwerach DNS, których wpisy możemy samodzielnie edytować.

Jeżeli usługę konfigurujemy dla firmy, w pole Nazwa organizacji, wpisujemy naszą nazwę. Nazwa ta będzie wyświetlana przy wejściu do poczty.

Na tym etapie podajemy również, o ile jest możliwość, ilu użytkowników chcemy dodać do danej domeny.

Początkowo radzę dodać tylko jednego, i tylko tego będziemy konfigurowali. Dodanie kolejnych będzie możliwe z panelu administracyjnego w dalszym etapie.

Krokiem kolejnym (3) jest utworzenie pierwszego konta administratora.

Gmail we własnej domenie - krok 3

Podajemy tutaj stosowne dane, pamiętając, iż za pomocą właśnie tego użytkownika dokonywać będziemy dalszych czynności administracyjnych dotyczących domeny w Google Apps.

Dalej klikamy w przycisk akceptacji zasad i warunków świadczenia usługi.

Po tej czynności zostaniemy zalogowani do panelu Aplikacji Google, który wyglądać będzie mniej więcej tak:

Gmail we własnej domenie - Panel aplikacji

Na tym etapie musimy jeszcze zweryfikować fakt, iż jesteśmy właścicielem domeny, dla której założyliśmy Aplikacje Google. Bez tego, cały system jeszcze nie działa.

W tym celu klikamy na przycisk: Zweryfikuj posiadanie domeny.

Aby zweryfikować domenę, mamy do wyboru dwie metody.

Gmail we własnej domenie - Weryfikacja domeny

Pierwsza metoda - Prześlij plik HTML na serwer jest o tyle dobra, iż może ona znacząco przyśpieszyć czas weryfikacji. Należy wówczas utworzyć odpowiedni plik HTML zawierający odpowiedni klucz, wgrać go na serwer do głównego katalogu i przycisnąć przycisk, Weryfikuj.

Gmail we własnej domenie - Weryfikacja domeny - Plik HTML

Druga metoda to odpowiednie dodanie rekordu CNAME do konfiguracji serwera DNS dla domeny. Metoda ta jest znacznie pewniejsza ale wolniejsza, gdyż niezbędne jest odczekanie, aż wszystkie serwery DNS odświeżą sobie nasze wpisy dla domeny.

Gmail we własnej domenie - Weryfikacja domeny - Rekord CNAME

W celu przyśpieszenia całości, wybieram weryfikację za pomocą pliku HTML.

Należy pamiętać, aby najpierw wygenerować plik z odpowiednią zawartością i wysłać go na serwer, a dopiero przycisnąć przycisk Weryfikuj.

Google nie weryfikuje od razu naszej domeny. Proces ten może zająć nawet 48 godzin.

W momencie pozytywnego zweryfikowania, w panelu zniknie komunikat o konieczności wykonania tej czynności.

W Aplikacjach Google jak zapewne zauważyliście, oprócz poczty e-mail mamy również do dyspozycji inne usługi, tj. Czat - czyli komunikator Google Talk w oparciu o sieć Jabber . O konfiguracji Czatu niedługo napiszę w stosownym artykule, ale Na tą chwilę pozostawimy tylko pocztę e-mail i zajmiemy się jej konfiguracją.

W panelu przechodzimy do Ustawienia usługi, po czym wybieramy pozostałe usługi, które wyłączamy w dalszym etapie za pośrednictwem Wyłącz usługę witryny.

Jak pozostawimy sobie tylko E-mail, możemy skupić się na dalszej jego konfiguracji.

Przechodzimy do Ustawienia usługi > E-mail.

Gmail we własnej domenie - Ustawienie usługi - E-mail

W pierwszej kolejności musimy sobie ustawić wygodny adres dostępu do naszej poczty z poziomu WWW.

Po pozycji: Adres internetowy dokonujemy zmiany za pomocą przycisku Zmień adres URL na np.: poczta.przedszkole16.koszalin.pl, lub dowolnie inny.

Po zaakceptowaniu musimy jednakże dodać również odpowiedni wpis w serwerze DNS. Przykładowy wpis przedstawia się następująco:

poczta  IN      CNAME           ghs.google.com.

Ale to jeszcze nie wszystko.

Aby nasza poczta działała poprawnie, musimy jeszcze Uaktywnić pocztę elektroniczną w naszej domenie. Krok ten polega na dodaniu odpowiednich Rekordów MX dla domeny.

Aby uniknąć czytania zawiłych instrukcji od Google jak to zrobić, przedstawiam wam poniższe przykładowe rekordy dla konfigurowanej domeny. W waszym przypadku wszystko będzie identyczne, zmieni się jedynie nazwa domeny.

@       IN      MX      1       aspmx.l.google.com. @       IN      MX      3       alt1.aspmx.l.google.com. @       IN      MX      3       alt2.aspmx.l.google.com. @       IN      MX      5       aspmx2.googlemail.com. @       IN      MX      5       aspmx3.googlemail.com. @       IN      MX      5       aspmx4.googlemail.com. @       IN      MX      5       aspmx5.googlemail.com. IN      TXT     “v=spf1 include:aspmx.googlemail.com ~all” IN      TXT     “v=spf1 include:_spf.google.com ~all”

Drobna uwaga:

MX (jeżeli trzeba): W przypadku konfiguracji serwera DNS innego niż BIND, a który nie akceptuje wpisów z tzw. dziką kartą @, zamiast symbolu @ należy wpisać pełną nazwę domeny zakończoną kropką - tzw. FQDN. W tym przypadku @ = przedszkole16.koszalin.pl. < z kropką na końcu!

TXT (Xname/FreeDNS): Podobnie sytuacja ma miejsce, jeżeli przed wartością IN, nie ma żadnego symbolu. Tutaj również znajduje zastosowanie nazwa domeny głównej - FQDN.

Tyle, jeżeli chodzi o konfigurację DNS.

Aby wszystko zostało poprawnie uaktywnione, należy w Ustawieniach usługi, klikając na Instrukcje dotyczące sposobu aktywacji…, przechodząc do pozycji Zmień rekordy MX zatwierdzić, iż powyższe kroki, czyli dodanie wszystkiego do konfiguracji DNS zostały wykonane.

Teraz musimy poczekać, aż wszystko się wszędzie zaktualizuje i będziemy mogli przystąpić do testów.

Do czasu sprawdzenia przez Google poprawności funkcjonowania rekordów, widnieć będzie napis: Sprawdzamy rekordy MX związane z Twoją domeną. Może to potrwać 48 godzin.

Po pozytywnym sprawdzeniu możemy przejść na naszą stronę poczta.przedszkole16.koszalin.pl aby zalogować się do poczty administratora.

W prawym, górnym rogu będziemy mieli opcję Zarządzaj domeną, gdzie po kliknięciu otworzy się nam panel administracyjny, w którym to będziemy mogli dodać dodatkowych użytkowników.

Dalsze elementy są już intuicyjne, więc nie ma sensu ich opisywać. Jednakże, jeżeli napotkacie problemy, pozostawcie komentarz, wówczas postaram się jakoś pomóc.

Jeżeli chodzi o inne usługi, opisze je, jak tylko będę miał na to czas. Zacznę na pewno do Google Talk, czyli komunikatora Jabber we własnej domenie.

Zapraszam do powrotu na moją stronę Pozdrawiam.

Uważasz, że moja strona jest przydatna?

Moja strona nie wyświetla reklam, a zawartość dostępna jest za darmo.
Aby mnie wesprzeć, możesz kupić mi kawę.

Postaw mi kawę

Jeżeli nie możesz, będę wdzięczny za udostępnienie.

Komentarze