Ostatnie hasło w LastPass

W związku ze zmianami w LastPass, krótkie przemyślenia co wybrać na alternatywę.

I tak minął 16 Marca 2021, w którym to dniu darmowi użytkownicy LastPass musieli zdecydować, na którym urządzeniu chcą korzystać z LastPass wraz z możliwością edycji haseł, lub też sięgnąć do portfela w celu wykupienia licencji.

I mimo tego, że “problem” z LastPass mnie tak do końca nie dotyczy, jako że jestem użytkownikiem pakietu rodzinnego 1Password, to mimo tego spora część moich znajomych została zachęcona przeze mnie do LastPass. W związku z tym nasuwa się pytanie, co dalej?

Microsoft wywołał już nie lada zamieszanie na rynku przeglądarek, wypuszczając Microsoft Edge bacującą na Chromium. Ostatnio dołączył również do rynku zarządzania hasłami, w związku z tym warto się przyjrzeć ich opcji, która zintegrowana z Microsoft Edge oferuje również auto-uzupełnienie haseł również na urządzeniach mobilnych m.in. takich jak iPhone czy Android.

Microsoft Edge przechowuje zapisane hasła podobnie jak Google Chrome. Microsoft dodał do swojej aplikacji Authenticator opcje podejrzenia haseł (na chwilę obecną nie ma możliwość dodawania hasła z poziomu telefonu, ale jest możliwość ich edytowania). W zakładce Passwords (Hasła) znajdziemy te, które mamy zainstalowane i zsynchronizowane z naszym kontem Microsoft.

W przypadku iPhone (którego używam), możemy dodatkowo włączyć auto-uzupełnianie z poziomu Ustawień (Settings) > Hasła (Passwords). W przypadku Androida zapewne też.

Microsoft dopiero zaczął zabawę w zarządzanie haseł, ale już teraz dodał opcję importowanie haseł czy to z Google Chrome, czy tych, wyeksportowanych do pliku CSV.

To właśnie import z pliku CSV jest ważny, gdyż do tego właśnie pliku możemy wyeksportować nasze hasła, jeżeli chcemy zmienić platformę, np. z LastPass. Informacje o tym jak wyeksportować hasła z LastPass znajdziecie tutaj.

Nie będę się rozwodził nad LastPass, gdyż dużo już zostało powiedziane w tym zakresie. LastPass nie jest sam, jeżeli chodzi o wprowadzenie restrykcji. W ostatnie dni Dropbox ze swoją opcją zarządzania haseł również przedstawił, w jaki sposób ich darmowa opcja będzie działać i kiedy będzie trzeba sięgnąć do portfela.

O ile LastPass pozwoli na dostęp do haseł tylko z jednego rodzaju urządzenia (albo komputer, albo urządzenie przenośne tj. telefon, tablet), zobaczmy, jak by to wyglądało, gdybyśmy chcieli skorzystać z opcji Microsoftu.

Oczywiście, jeżeli korzystasz z urządzeń z nadgryzionym jabłkiem, możesz powiedzieć, że hasła możesz przechowywać za darmo w iCloud. O ile nie mam nic do iCloud, poważnym problemem jest to, że jak chcesz przenieść hasła z iCloud gdzie indziej, to tutaj zaczynają się schody.

Aby móc mieć dostęp do haseł przechowywanych w naszym Microsoft Edge, musimy oczywiście być zalogowanym na nasze konto w Microsoft oraz mieć włączoną opcję synchronizacji haseł.

Microsoft Edge Profiles Sync

Jeżeli zaczynamy od zera, w momencie, gdy pierwszy raz zalogujemy się na naszym koncie, chociażby na WikiPedia, zapytani zostaniemy, czy chcemy zachować hasło.

Microsoft Edge Save Password

Po chwili wszystko się zsynchronizuje i możemy zobaczyć hasło również w aplikacji na naszym telefonie.

Mamy możliwość podejrzenia hasła, jak również jego zmianę klikając przycisk Edytuj.

Podobnie jak bezpośrednio z Microsoft Edge:

Microsoft Edge Profiles Passwords

W momencie, gdy Microsoft zdecyduje się na wprowadzenie możliwości generowania hasła i zapisywania go z poziomu telefonu, to już będzie coś. A gdy pojawi się rozszerzenie (o co wątpię) do innych przeglądarek tj. Safari na macOS, to pozycja 1Password, którego używam, będzie zagrożona.

Na razie Microsoft eksperymentuje i dobrze mu to idzie. W dobie zamieszania z LastPass, Authenticator, wraz z Microsoft Edge jest to swojego rodzaju rozsądną alternatywą.

Pozdrawiam.

Komentarze
Kategorie