(Moja) Alternatywa dla programu Picasa

Poniższy wpis zacząłem pisać już w Lutym 2016, gdy Internet zaczął krzyczeć o kolejnym uśmierconym projekcie od Google. Tym razem padło na program, którego używają miliony, a jednak Google nie znalazło z niego bezpośredniego źródła przychodu, a więc robi to co zawsze… ubija.

Koniec programu Picasa #

Picasa, program do organizacji i podstawowej edycji zdjęć. Mimo że nie rozwijany znacząco od jakiegoś czasu, zawsze miał moje uznanie i polecałem go moim znajomym. Niestety, Google podjął decyzje o zaprzestaniu jego rozwoju i usunięciu go - możliwości pobrania - już w Maju tego roku.

Mimo, że sam program nadal działa, to jednak warto poszukać alternatywy, gdyż jak coś zacznie się psuć, nie będzie pomocy od nikogo.

Google zachęca do przechowywania zdjęć w chmurze i korzystnia z jego najnowszej aplikacji Google Photos. Jednak są jeszcze osoby, które chcą przechowywać zdjęcia w tradycyjny sposób - i to nie tylko amatorzy fotografii.

Jako, że w Polsce ciężko będzie przekonać kogokolwiek do zakupu Adobe Photoshop Elements lub ACDSee, a korzystanie z nielegalnej wersji nie wchodzi wogule w grę, rozpocząłem poszukiwania czegoś innego - równie dobrego, który nie zostanie zaprzestany w rozwoju - choć tego nigdy nie możemy by pewni.

Kolejną, równie ważną opcją jest dostępność zarówno na Windows jak i Mac - jednakże, nie jest to opcja niezbędna.

A więc szukałem, szukałem i szukałem. Niestety, ale dobry i prosty program nie jest tak łatwo znaleść - szczególnie, jeżeli chce przenieść użytkownika 60+ przyzwyczajonego do obsługi Picasa i to w dodatku w języku polskim.

Nie będę tutaj pisał recenzji, gdyż najlepiej jest sprawdzić program w praktyce. Niektóre opcje, które mi będą pasować, mogą nie podobać się innym użytkownikom, z tego powodu pozostawiam dowolność.

http://www.cyberlink.com/stat/product/free-zone/enu/free-software-static.jsp

Minus:

 • Brak języka polskiego
 • W pełni funkcjonalny przez 30 dni, w wersji okrojonej ale darmowej po tym okresie.

digiKam (Windows/Mac/Linix) - Darmowy (Free) OpenSource #

https://www.digikam.org

Minus:

 • pomocnicze aplikacje uruchomione w tle

LightZone - Darmowy (Windows/Mac) (Free) #

http://www.lightzoneproject.org

Minus:

 • rejestracja na stronie wymagana aby pobrać program

Zoner Photo Studio Free (Windows) - Darmowy (Free) #

http://free.zoner.com

Minus:

 • Niezbyt znany producent
 • Brak języka polskiego
 • niezbędne założenie konta Zoner do używania programu (sic!)

Magix Photo Manager (Windows) - Darmowy (Free) #

http://www.magix.com/us/free-download/photo-manager/

Minus:

 • Niezbyt znany producent
 • Brak języka polskiego
 • Niezbędny Firebird SQL Server do pracy programu (sic!)
 • Niezbędna rejestracja na stronie producenta (sic!)

Na koniec coś, co polecam ze względu na jakość, wsparcie oraz dostępne opcje - mimo że nie darmowe.

Adobe Photoshop Elements (Windows/Mac) #

http://www.adobe.com/uk/products/photoshop-elements.html

Minus:

 • cena (sic!)
 • aby nagrać zdjęcia na płytę, potrzeba Adobe Premiere Elements (sic!)

A dla bardziej zaawansowanych użytkowników:

Adobe Photoshop Lightroom (Windows/Mac) #

http://www.adobe.com/uk/products/photoshop-lightroom.html

Mój wybór. #

Przetestowałem wszystkie powyższe programy (jak i kilkanaście innych) i nie znalazłem alternatywy prostej na tyle aby szybko i bez zbędnego tłumaczenia przejść z programu Picasa.

Do swoich potrzeb używam Adobe Lightroom, jednakże dla osoby 60+ nie potrzebującej tylu opcji, skłonił bym się do Photoshop Elements gdyby nie fakt, że musiał bym kupić również Premiere Elements (no go!).

Została jeszcze jedna opcja…

Zdjęcia Microsoft (Photos) #

Zdjęcia wbudowane w system Windows 10, proste w obsłudze jednakże daleko im do funkcjonalności z Picasa. Jak można było się przekonać patrząc na poprzednie wersje systemu Windows, tutaj również nie możemy być pewni, że program trafi do następnej wersji, a więc nauka pójdzie na marne.

Na końcu wybrałem Adobe Lightroom w wersji 5 Mimo swojej ceny (wersja 5 dostępna jest w dość przystępnych opcjach) wybór ten będzie wymagał odemnie poświęcenia jeszcze trochę czasu w celu wprowadzenia i przesiadki osób z Picasa. Zobaczymy jak pójdzie.

Pozdrawiam

Kategorie