(Moja) Alternatywa dla programu Picasa

Poniższy wpis zacząłem pisać już w Lutym 2016, gdy Internet zaczął krzyczeć o kolejnym uśmierconym projekcie od Google. Tym razem padło na program, którego używają miliony, a jednak Google nie znalazło z niego bezpośredniego źródła przychodu, a więc robi to co zawsze… ubija.

Koniec programu Picasa

Picasa, program do organizacji i podstawowej edycji zdjęć. Mimo że nie rozwijany znacząco od jakiegoś czasu, zawsze miał moje uznanie i polecałem go moim znajomym. Niestety, Google podjął decyzje o zaprzestaniu jego rozwoju i usunięciu go - możliwości pobrania - już w Maju tego roku.

Mimo, że sam program nadal działa, to jednak warto poszukać alternatywy, gdyż jak coś zacznie się psuć, nie będzie pomocy od nikogo.

Google zachęca do przechowywania zdjęć w chmurze i korzystnia z jego najnowszej aplikacji Google Photos. Jednak są jeszcze osoby, które chcą przechowywać zdjęcia w tradycyjny sposób - i to nie tylko amatorzy fotografii.

Jako, że w Polsce ciężko będzie przekonać kogokolwiek do zakupu Adobe Photoshop Elements lub ACDSee, a korzystanie z nielegalnej wersji nie wchodzi wogule w grę, rozpocząłem poszukiwania czegoś innego - równie dobrego, który nie zostanie zaprzestany w rozwoju - choć tego nigdy nie możemy by pewni.

Kolejną, równie ważną opcją jest dostępność zarówno na Windows jak i Mac - jednakże, nie jest to opcja niezbędna.

A więc szukałem, szukałem i szukałem. Niestety, ale dobry i prosty program nie jest tak łatwo znaleść - szczególnie, jeżeli chce przenieść użytkownika 60+ przyzwyczajonego do obsługi Picasa i to w dodatku w języku polskim.

Nie będę tutaj pisał recenzji, gdyż najlepiej jest sprawdzić program w praktyce. Niektóre opcje, które mi będą pasować, mogą nie podobać się innym użytkownikom, z tego powodu pozostawiam dowolność.

http://www.cyberlink.com/stat/product/free-zone/enu/free-software-static.jsp

Minus:

 • Brak języka polskiego
 • W pełni funkcjonalny przez 30 dni, w wersji okrojonej ale darmowej po tym okresie.

digiKam (Windows/Mac/Linix) - Darmowy (Free) OpenSource

https://www.digikam.org

Minus:

 • pomocnicze aplikacje uruchomione w tle

LightZone - Darmowy (Windows/Mac) (Free)

http://www.lightzoneproject.org

Minus:

 • rejestracja na stronie wymagana aby pobrać program

Zoner Photo Studio Free (Windows) - Darmowy (Free)

http://free.zoner.com

Minus:

 • Niezbyt znany producent
 • Brak języka polskiego
 • niezbędne założenie konta Zoner do używania programu (sic!)

Magix Photo Manager (Windows) - Darmowy (Free)

http://www.magix.com/us/free-download/photo-manager/

Minus:

 • Niezbyt znany producent
 • Brak języka polskiego
 • Niezbędny Firebird SQL Server do pracy programu (sic!)
 • Niezbędna rejestracja na stronie producenta (sic!)

Na koniec coś, co polecam ze względu na jakość, wsparcie oraz dostępne opcje - mimo że nie darmowe.

Adobe Photoshop Elements (Windows/Mac)

http://www.adobe.com/uk/products/photoshop-elements.html

Minus:

 • cena (sic!)
 • aby nagrać zdjęcia na płytę, potrzeba Adobe Premiere Elements (sic!)

A dla bardziej zaawansowanych użytkowników:

Adobe Photoshop Lightroom (Windows/Mac)

http://www.adobe.com/uk/products/photoshop-lightroom.html

Mój wybór.

Przetestowałem wszystkie powyższe programy (jak i kilkanaście innych) i nie znalazłem alternatywy prostej na tyle aby szybko i bez zbędnego tłumaczenia przejść z programu Picasa.

Do swoich potrzeb używam Adobe Lightroom, jednakże dla osoby 60+ nie potrzebującej tylu opcji, skłonił bym się do Photoshop Elements gdyby nie fakt, że musiał bym kupić również Premiere Elements (no go!).

Została jeszcze jedna opcja…

Zdjęcia Microsoft (Photos)

Zdjęcia wbudowane w system Windows 10, proste w obsłudze jednakże daleko im do funkcjonalności z Picasa. Jak można było się przekonać patrząc na poprzednie wersje systemu Windows, tutaj również nie możemy być pewni, że program trafi do następnej wersji, a więc nauka pójdzie na marne.

Na końcu wybrałem Adobe Lightroom w wersji 5 Mimo swojej ceny (wersja 5 dostępna jest w dość przystępnych opcjach) wybór ten będzie wymagał odemnie poświęcenia jeszcze trochę czasu w celu wprowadzenia i przesiadki osób z Picasa. Zobaczymy jak pójdzie.

Pozdrawiam

Kategorie