Masz Pocztę na WP? Zacznij używać Jabbera... z AQQ

Zapewne nie wielu z was wie, że posiadając konto na Wirtualnej Polsce, posiada się jednocześnie konto w otwartej sieci komunikacyjnej Jabber. Wszystko to za sprawą komunikatora Spik od WP.

Nie będę tutaj namawiał do Spika, gdyż nie przypadł mi on do gustu. Nie będę również namawiał do rezygnacji z Gadu-Gadu na rzecz Jabbera, lecz będę chciał wam przedstawić możliwość korzystania i z jednej i z drugiej sieci naraz.

Do czego będę jednak namawiał?

  1. Do rezygnacji z programu (nie sieci) Gadu-Gadu, który to jest naszpikowany reklamami, utrudniającymi codzienną prace, która powinna być jak najbardziej komfortowa.
  2. Do zainstalowania multi komunikatora AQQ, w którym to ustawimy sieć Jabbera w oparciu o Konto na Wirtualnej Polsce, oraz włączymy obsługę Gadu-Gadu.

Zamiast użytkować dwa programy do dwóch różnych sieci, postaram się przedstawić alternatywę. Użytkowanie jednego programu, w którym to będą działać dwie sieci obok siebie.

Co zyskujecie użytkując Jabbera możecie poczytać tutaj .

Odnosząc się do pkt. 1, w którym to napisałem, że GG jest napakowane reklamami, sam kręce na siebie bata namawiając do AQQ. Program AQQ również posiada bannery reklamowe, jednakże są one na tyle przyjazne użytkownikowi, że wygodniej będzie używać jego, a niżeli oryginalnego klienta GG.

Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności, aby móc bez problemów użytkować sieć Gadu-Gadu w nowym komunikatorze, powinniśmy wyeksportować kontakty na serwer Gadu-Gadu. Ułatwi to nam dalszą pracę, gdyż w nowym komunikatorze weźmiemy tylko import, i wszystko będziemy już mieli.

Aby wyeksportować kontakty na serwer Gadu-Gadu wybieramy z menu Nowego Gadu-Gadu: Kontakty > Eksport listy kontaktów > Na serwer Gadu-Gadu

eksport_kontaktow_na_serwer_gg

Teraz możemy przystąpić do zmiany komunikatora.

Odinstalowujemy Nowe Gadu-Gadu, gdyż nie będzie nam już potrzebne (wierzcie mi, AQQ jest od niego dużo lepsze i nie będziecie chcieli wracać).

Pobieramy najnowsza wersję komunikatora AQQ ze strony aqq.eu lub klikając tutaj , po czym go instalujemy klikając na ikonę pobranego programu np.: aqq_icon_app .

Przechodzimy przez niezbyt zaawansowany instalator, klikając przeważnie Dalej i na końcu przycisk Instaluj. Na końcu zezwalamy na uruchomienie programu AQQ.

Na początku ukarze nam się prosty kreator, mający na celu skonfigurowanie po raz pierwszy naszego komunikatora.

aqq_kreator_1

Pierwsze co musimy zrobić, to wprowadzić nazwę naszego profilu, co na nasze potrzeby można uznać za nasze Imię lub ksywę (Nicka), po czym zaznaczmy ptaszkiem Zgodę na przetwarzanie danych osobowych (niestety, w każdym komunikatorze jest to niezbędne) i przechodzimy dalej klikając przycisk OK.

Drobna uwaga. Jeżeli nigdy dotąd nie korzystaliśmy z Jabbera w WP, możemy mieć problem z logowaniem się za pomocą alternatywnego oprogramowania. Aby ten problem rozwiązać, należy pobrać z WP program Spik. Następnie uruchomić go i zalogować się w nim na swoje konto WP. Dalej możemy już ten program usunąć i przejść do konfiguracji AQQ.

Kolejnym krokiem jest ustawienie konta. Jako, że pragniemy wykorzystać Pocztę WP do obsługi Jabbera, pokarzę przykład jak skonfigurować program do tego celu.

W kroku 1 zaznaczmy, że mamy już konto i chcemy je skonfigurować.

aqq_konto_krok1

W kroku 2 wprowadzamy login oraz serwer, który będzie służył do łączenia się. Dla przykładu poczty idarek@wp.pl , login to nazwa przez @, czyli idarek.

Jako serwer podajemy: jabber.wp.pl

** aqq_konto_krok2 **

W kroku 3 podajemy hasło do naszej skrzynki na WP.

Krok 4 to już tylko formalne potwierdzenie, że wszystko działa.

Po tych działaniach uruchomi nam się komunikator po raz pierwszy.

Już na początku, autorzy programu zadbali o możliwość skonfigurowania sieci Gadu-Gadu.

Jeżeli mieliśmy zainstalowaną starszą wersję komunikatora (nie Nowe GG), wówczas AQQ jest w stanie wykryć profile i z importować je do programu. Natomiast, w przypadku niewykrycia żadnego, musimy dokonać konfiguracji ręcznej.

Wówczas w okienku Obsługa Gadu-Gadu klikamy niebieski napis: Dokonaj konfiguracji konta Gadu-Gadu teraz.

aqq_obsluga_aqq

Otworzy nam się okno Wtyczki Gadu-Gadu, w której to wprowadzamy nasz numer oraz hasło i klikamy OK.

aqq_wtyczka_gg

I tyle. Po poprawnym połączeniu się z siecią Gadu-Gadu zostaną automatycznie z importowane kontakty GG, przez co, możemy od razu korzystać z dobrodziejstw obu sieci.

Na koniec mały pokaz, jak wygląda mój komunikator z obsługa Jabbera (tutaj akurat przez Google Talk we własnej domenie) i sieci Gadu-Gadu.

moje_aqq

Życzę powodzenia i w razie pytań proszę pisać śmiało.

Pozdrawiam.

Post scriptum:

W AQQ, zamiast podanej powyżej przykładowej konfiguracji Jabbera od WP, można skonfigurować również inne usługi tj.: Tlen, czy Google Talk (w domenie @gmail.com).

W przypadku konfiguracji Google Talk we własnej domenie, konfiguracje jest troszkę inna.

Dla przykładu mojego konta: dariusz@wieckiewicz.org podaję login: dariusz oraz serwer: wieckiewicz.org.

Różnica jest w przypadku Kroku 4, gdzie trzeba kliknąć na: Jestem zaawansowanym użytkownikiem, pokaż mi więcej opcji.

Tam, w miejscu Adres serwera wprowadzamy: talk.google.com.

aqq_krok_4

Jeżeli mieli byście problemy z Google Talk w domenie @gmail.com, również w tym przypadku należy wprowadzić w kroku 4 odpowiedni serwer.

Uważasz, że moja strona jest przydatna?

Moja strona nie wyświetla reklam, a zawartość dostępna jest za darmo.
Aby mnie wesprzeć, możesz kupić mi kawę.

Postaw mi kawę

Jeżeli nie możesz, będę wdzięczny za udostępnienie.

Komentarze