Lepszy sposób na wysłanie zdjęć przez WhatsApp

Straciłem rachubę, ile razy mówiłem moim przyjaciołom i ich przyjaciołom, aby nie wysyłali zdjęć przez WhatsApp. Jeśli musisz to zrobić, najpierw zmień przynajmniej tę jedną rzecz, aby ułatwić wszystkim życie.

W większości przypadków zdjęcia przesłane przez WhatsApp są przydatne tylko jako podgląd na ekranie. Często są one zbyt niskiej jakości, aby można je było wydrukować lub wykorzystać na stronach internetowych.

WhatsApp oferuje dwie opcje wysyłania zdjęć: Oszczędzanie danych, która kompresuje obraz do 0,9 MP (720x1280, około 80 kB) oraz Najlepsza jakość, która wysyła obraz w oryginalnej rozdzielczości 1,4 MP (899 x 1599, około 113 kB).

Domyślnie WhatsApp jest ustawiony na Auto (zalecane), co oznacza, że automatycznie wybierze najlepsze ustawienie jakości obrazu na podstawie szybkości Twojego internetu i urządzenia odbiorcy.

Jeśli nie możesz ponownie wykorzystać zdjęć przesłanych w słabej rozdzielczości, najgorszym scenariuszem jest otrzymanie ich w rozdzielczości 0,9 MP. Dlatego zawsze powinieneś wybrać jakość „Najlepsza” jako domyślną.

Otwórz WhatsApp, przejdź do Ustawienia > Przechowywanie i dane > Jakość przesyłania multimediów i zmień ustawienie na Najlepsza jakość już dziś.

Nawet jeśli nadal nie będziesz mógł ponownie użyć otrzymanego zdjęcia, będzie ono wyglądać lepiej. Jeśli obraz zawiera jakieś szczegóły, będzą znacznie wyraźniejsze.

Możesz porównać te ustawienia do oglądania filmu na ekranie 4K. Podobnie jak film 4K będzie wyglądał znacznie wyraźniej na ekranie 4K niż na ekranie 1080p (Pełne HD), obraz 1,4 MP będzie wyglądał znacznie wyraźniej niż obraz 0,9 MP.

Ponadto porównaj to z kupowaniem wysokiej klasy telewizora 4K tylko po to, aby oglądać treści, które nie są nawet dostępne w rozdzielczości Full HD. To tak, jakby kupić ferrari, żeby jeździć po okolicy.

Ogólnie rzecz biorąc, WhatsApp nie jest najlepszą aplikacją do wysyłania lub odbierania zdjęć. Jeśli nie musisz, polecam zamiast tego korzystać ze Zdjęć Google. Zdjęcia Google oferują szerszy zakres funkcji, takich jak możliwość dodawania zdjęć do albumów i udostępniania albumów swoim kontaktom.

Zdjęcia Google oferują dwie opcje jakości kopii zapasowych: oryginalna rozdzielczość i Oszczędzanie miejsca (Storage Saver). Polecam każdemu Storage Saver, ponieważ zapewnia dobrej jakości obrazy bez zajmowania zbyt dużej ilości miejsca.

Oszczędzanie miejśca optymalizuje zdjęcia, kompresując je przy zachowaniu rozdzielczości do 16 MP (czyli około 5312 x 2988 pikseli). To jest znacząca różnica. Jeśli masz iPhone’a z czujnikiem 12 MP, Twoje zdjęcia będą nadal dostępne do dalszego przetwarzania, takiego jak kadrowanie, nawet po ich skompresowaniu. To da ci trochę swobody, zwłaszcza jeśli chcesz, aby ostateczny obraz miał rozmiar 2048 pikseli.

Ostatnio słuchałem podcastu, w którym zaproszony gość twierdził, że rozdzielczość 1200 pikseli jest wystarczająca. Gdyby tak było, zdjęcia przesłane przez WhatsApp byłyby w porządku. Jednak nie zgadzam się z tą oceną. Biorąc pod uwagę rozpowszechnienie wyświetlaczy Retina i ekranów Full HD, moje zalecenie to 2048 pikseli jako punktu wyjścia.

Wniosek: jeśli chcesz wysyłać zdjęcia wysokiej jakości, WhatsApp nie jest najlepszą opcją. Najlepszym sposobem na wysyłanie zdjęć przez WhatsApp jest nie wysyłanie ich wcale. Jeśli musisz wysłać zdjęcia, polecam zamiast tego korzystać ze Zdjęć Google.

Komentarze
Kategorie