Komunikator biznesowy, nie tylko GG Pro

Od pewnego czasu, do skrzynek elektronicznych przedsiębiorców trafiają przeróżne propozycje wdrożeniowe, oraz oferty dt. komunikatorów biznesowych. Osobiście otrzymałem maila z ofertą na GG Pro.

Od razu przyszła mi jedna myśl do głowy. Po co…

Większość przedsiębiorców stara się w dobie “kryzysu” oszczędzać, a zakup abonamentu na komunikatory internetowe to raczej zbędny wydatek.

W regulaminie Gadu-Gadu jest zapis, iż użytkownikiem jest osoba prywatna. Patrząc realnie, nikogo nie interesuje inwestowanie w Gadu-Gadu dla firm, skoro do tej pory korzystali z niego za darmo.

Osobiście nie testowałem tego komunikatora, ale mając na uwadze kolejną batalię z numerkami zniechęcam się już na starcie. A czy nie lepiej by było używać czegoś, co jest darmowe i powiązane z innymi usługami w firmie?

Mimo że darmowe, to nie koniecznie gorsze, ale istnieją takowe alternatywy.

Na mojej stronie rozpisywałem się już na temat ustawienia domeny na własnych serwerach DNS a w późniejszym etapie konfiguracji poczty w domenie opartej na technologii Google.

W związku z tym, jeżeli już przekonaliśmy się do darmowej (lub płatnej) wersji Aplikacji Google, dlaczego by nie wykorzystać jej potencjału do komunikacji w przedsiębiorstwie?

Otóż, oprócz poczty Gmail w Aplikacjach Google, mamy do dyspozycji opcję Chatu.

Chat od Google to oczywiście Google Talk. Jego konfiguracja nie jest trudna i ogranicza się do konkretnych wpisów w serwerach DNS, o czym pisałem w stosownym artykule na stronie . Następnie co trzeba (a raczej można) zrobić, to pobrać gotową aplikację Google Talk, zainstalować i uruchomić.

Użytkownik na starcie dostaje gotowe rozwiązanie. Wystarczy wpisać swój adres e-mail oraz hasło, i już możemy rozpocząć konwersację.

Google Talk opiera się na protokole XMPP, czyli implementacji sieci Jabber. O tym, że Jabber ma większy potencjał, a niżeli Gadu-Gadu, napisałem również na stronie . Żeby się nie powtarzać, przybliżę jeszcze jedną przewagę tego rozwiązania, która przyda się każdej osobie, która nie zawsze korzysta z własnego komputera w celu komunikacji w obrębie przedsiębiorstwa lub grupy ludzi.

Otóż, włączając usługę Chatu dla użytkowników dostajemy od razu możliwość jego użytkowania bez konieczności instalowania jakiegokolwiek oprogramowania. Logując się na swoją pocztę w domenie, bezpośrednio z niej mamy dostęp do tzw. widgeta (Gadżeta), który służy jako komunikator w przeglądarce. Jeżeli słyszeliście o Web Gadu, to powiem tak, że jest to coś podobnego, choć wg. mnie bardziej uniwersalnego, gdyż oprócz chatu, mamy pełny dostęp do maili i innych elementów udostępnianych w ramach usług Google, które wyświetlają się zaraz po zalogowaniu.

Tak więc, czy nadal myślicie, że za wszystko trzeba płacić? Myślicie, że darmowe rozwiązania są gorsze od markowych?

Odpowiedź jest prosta. Przed wyrzuceniem pieniędzy (nie rzadko w błoto), zachęcam do spróbowania Google Talka, jako darmowego komunikatora biznesowego.

Pozdrawiam.

Uważasz, że moja strona jest przydatna?

Moja strona nie wyświetla reklam, a zawartość dostępna jest za darmo.
Aby mnie wesprzeć, możesz kupić mi kawę.

Postaw mi kawę

Jeżeli nie możesz, będę wdzięczny za udostępnienie.

Komentarze