Kategorie
Blog

Komunikacja komunikacją a komunikatory

Ostatnio zaktualizowany

Idąc dalej.

Gadu-Gadu jest z centralizowane, co znacząco osłabia jego pozycję. W przypadku padnięcia serwerów GG, siada cała komunikacja. W przypadku rozległych i rozproszonych łącz internetowych, w trakcie komunikacji doświadczamy tzw. lagów, opóźnień i częstych rozłączeń.

Czy nie lepiej by było używać czegoś, co jest zdecentralizowane? Czegoś, co ma tysiące serwerów na całym świecie, z którymi możemy się dowolnie łączyć. Czegoś, co w przypadku awarii kilku serwerów, nadal działa i umożliwia komunikację w oparciu o pozostałe serwery tworzące sieć?

Bezpieczeństwo.

Czy uważacie, że Gadu-Gadu jest bezpiecznym komunikatorem? Bo ja NIE.

Bawiąc się raz po raz do celów edukacyjnych w Sniffing, zauważyłem, iż wszystkie wiadomości GG wysyłane są otwartym tekstem, niezabezpieczone, łatwe do posłuchania.

Mamy XXI wiek i wszyscy starają się dbać o bezpieczeństwo wprowadzając szyfrowane połączenia SSL. Niestety, Gadu-Gadu od dawien dawna ma to tylko w planach – nieopłacalnych planach.

W związku z tym, dlaczego by nie używać czegoś, co daje nam wyższe bezpieczeństwo, oraz fakt, iż rozmowy takie trudniej podsłuchać, a co za tym idzie, bezprawnie wykorzystać przez niepowołane osoby.

A może tak wszystko w jednym?

Gadu-Gadu umożliwia komunikację w sieci GG.

A co powiecie na protokół, który oprócz komunikacji we własnej sieci, oraz pozwala komunikować się również z innymi, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania, realizując wszystko w jednym? Tak, tak – takie coś jest możliwe.

Dodatkowe usługi, transporty umożliwiające kontakt z innymi sieciami, połączenie komunikatora z pocztą e-mail, to tylko niektóre zalety, tego, co zamierzam wam przedstawić.

Zapewne, niektórzy z was domyślają się do czego zmierzam, ale tych, którzy jeszcze nie wiedzą, pozostawię w chwili niepewności, przedstawiając dalsze wady Gadu-Gadu i zalety innego, alternatywnego wyboru.

Pisząc ten wpis nasuwa mi się szereg pomysłów i stwierdzeń. Jedno z nich jest takie:

„Gadu-gadu jest jak kawa z automatu, Tylko jednego producenta… ale dlaczego ma posmak Rosołu?”

Czytając regulamin usługi można wysnuć tylko jedno stwierdzenie:

„Gadu-Gadu jest jak Ojciec Rydzyk – Nie będziesz miał innych przede mną”