Kategorie
Blog

Komunikacja komunikacją a komunikatory

Ostatnio zaktualizowany

Wielu z nas używa przeróżnych komunikatorów.

W Polsce jednymi z najpopularniejszych są Gadu-Gadu (tekstowych) oraz Skype (głosowych).

Skype to bardzo dobry komunikator, więc nad nim nie będę się „znęcał”. W przypadku Gadu-Gadu, to już całkowicie inna historia. Wielu z moich znajomych używa Gadu-Gadu, jednakże, po przez politykę firmy, która powoduje, iż konto nieużywane przez co najmniej 30 dni, wraca ponownie do puli dostępnych, sprawiło, że często mamy problem z komunikacją między sobą.

Na szczęście jest Skype, do którego coraz więcej osób się przekonuje, a w którym to dostępny jest również Chat. W związku z potraceniem przez moich znajomych ich numerów, często pozostają tylko przy Skype. Denerwujące jest również to, iż osoby, które mają w kontaktach numer, które wróciły do puli i zostały przyznane komu innemu, nie wiedzą czy dany numer nadal należy do danej osoby. Jest to dość denerwujące jak się okazuje, gdy rozpoczęliśmy rozmowę z naszym znajomym, że numer ten należy już do kogo innego.

Cóż, pozostaje założyć nowe konto GG lub po prostu przestać jego używać.
Ja proponuję to drugie – czyli Bunt na Gadu-Gadu.

Wielu z użytkowników powie, że „zwariowałem”, i że nie wyobrażają sobie życia bez Gadu-Gadu. Otóż nie!

Czy widzieliście, aby osoby z całego świata komunikowali się przez Gadu-Gadu? Są to sporadyczne przypadki. Jeżeli mieli by jeszcze doświadczać tego, że co kolejny raz będą musieli zmieniać numer GG, to już jest mniej śmieszne.

W brew niektórym osobą, najpopularniejszy na świecie jest komunikator MSN oraz ICQ.

Nie będę was tutaj namawiał do jednego ani drugiego.
Chciałbym przedstawić wam coś zupełnie innego, bardziej uniwersalnego.

Wyobraźcie sobie protokół, który działa zarówno na komputerach z Windowsem jak i innych systemach operacyjnych. Na komputerach osobistych i w telefonach komórkowych – wszędzie.

Zastanawiacie się, co wymyślę?

Gadu-Gadu w mniejszym lub większym stopniu jest zamkniętym protokołem. Implementacja jego w rożnych środowiskach wiąże się z łamaniem regulaminu producenta, w którym to pisze (nie dosłownie):

„Nie będziesz miał cudzych klientów GG przede mną.
Będziesz używać tylko oryginalnego klienta GG.
Będziesz za niego płacić i oglądać reklamy!”

A może tak wybrać coś co jest otwarte, z dokumentacją dostępną publicznie, i możliwością dowolnego zastosowania przy pomocy dowolnego klienta (dla wyjaśnienia, klienta – to program, w którym to uruchamiamy protokół do komunikacji).