Kolekcjoner DIVX w Ubuntu

Kolekcjoner DIVX to bardzo fajny program do katalogowania naszej kolekcji filmów i seriali. Podstawowym jego problemem jest fakt, iż działa on w środowisku Windows.

Dla większości użytkowników, to żaden problem, ale dla osób używających również innych systemów (z rodziny Linux), warto by było go uruchomić, chociażby - proforma.

Wiadomo, że w systemach Linux istnieją inne programy do katalogowania, ale ten jakoś przypadł mi do gustu i postanowiłem go odpalić w moim Ubuntu. Co najważniejsze, kiedyś już to zrobiłem, na Ubuntu 8.04, ale trach chciał, że nie zapisałem, jak tego dokonałem, więc teraz nie popełnię tego samego błędu.

Co jest nam potrzebne: - Ubuntu + Zainstalowany pakiet WINE - Dodatkowe pakiety do obsługi baz danych bazujących na MS Access oraz całego programu

Sposób instalacji Wine w Ubuntu można znaleźć tutaj. Pamiętajcie, aby używać najnowszej wersji Wine dostępnej w repozytoriach, uniknie to dodatkowych problemów przy odpalaniu programów.

Aby nie robić sobie problemów z szukaniem wszystkiego co jest potrzebne, korzystamy z WineTricks.

Pobieramy WineTricks:

wget http://www.kegel.com/wine/winetricks

Instalujemy niezbędne pakiety poleceniem:

sh winetricks dcom98 jet40 mdac28

Klikamy OK, po czym w terminalu nastąpi pobranie niezbędnych pakietów i ich instalacja.

Nam pozostanie jedynie konieczność klikania przycisków Dalej i OK.

Drobna uwaga!

Powyższy opis spisuje się znakomicie w przypadku Stabilnej wersji Wine (wine=1.0.1). W przypadku wersji rozwojowej (na chwilę wprowadzania zmiany wine=1.1.34) występuje problem z otworzeniem bazy danych MDB, uniemożliwiający korzystanie z programu..

Aby sprawdzić posiadaną wersję, proszę wpisać:

wine –version

Powodzenia.

Kategorie