Każdy może utworzyć Apple ID przy użyciu Twojego adresu e-mail bez Twojej zgody

Każdy może utworzyć Apple ID przy użyciu Twojego adresu e-mail, nawet bez Twojej zgody. Apple też nie pomoże Ci go usunąć! Oto, czego się z tego nauczyłem i jak to rozwiązałem.

Wyobraź sobie, że pewnego dnia budzisz się i widzisz 11 nieprzeczytanych wiadomości e-maili od Apple z prośbą o weryfikację Apple ID. Ktoś właśnie utworzył Apple ID przy użyciu twojego adresem e-mail na swoim nowym iPhonie!

Pierwszą rzeczą, o której możesz pomyśleć, jest to, że ktoś uzyskał dostęp do Twojej poczty e-mail. Następnie podejmiesz kroki w celu zabezpieczenia swojego konta, takie jak zmiana hasła, włączenie uwierzytelniania dwuetapowego i przejrzenie dzienników aktywności.

Myślisz, że to wystarczy, ale potem znajdujesz dziesiątki innych e-maili od osóby próbującej zweryfikować swój Apple ID za pomocą Twojego adresu e-mail.

Czy nie jest to trochę denerwujące i niepokojące?

Kierując się intuicją, uważnie przeczytasz wiadomość e-mail i postępujesz zgodnie z instrukcjami. W instrukcji jest napisane, że jeśli nie utworzyłeś Apple ID, możesz zresetować hasło na stronie iforgot.apple.com.

Możesz pomyśleć, że będzie to proste i szybko rozwiążesz ten problem. Ale możesz się mylić co do tego założenia.

Witryna powita Cię przyciskiem Resetuj hasło, po którym wyświetli się krótki formularz, w którym możesz wpisać swój Apple ID i wpisać tekstowy kod bezpieczeństwa przedstawiony w formie graficznej.

Po kliknięciu przycisku Kontynuuj utkniesz na kolejnym ekranie, na którym zostaniesz poproszony o potwierdzenie numeru telefonu.

Ku Twojemu zdziwieniu numer telefonu zostanie wyświetlony w ukrytej formie, widoczne będą tylko dwie ostatnie cyfry.

Ku Twojej irytacji wyświetlony numer telefonu nie należy do Ciebie, ale do osoby, która utworzyła Apple ID na podstawie Twojego adresu e-mail.

Nie znając numeru telefonu, który należy wprowadzić na tym etapie, utkniesz i nie będziesz mógł zrobić nic innego.

Spróbuj wpisać, co chcesz, ale wyświetli się następujący komunikat.

Ten numer telefonu jest nieprawidłowy. Wprowadź numer telefonu, którego używasz do otrzymywania kodów weryfikacyjnych do uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Na tym etapie zdajesz sobie sprawę, że utknąłeś i nic nie możesz z tym zrobić.

Pierwszą myślą byłoby skontaktowanie się z firmą Apple w celu uzyskania pomocy. Powinno to być proste i powinni być w stanie Ci pomóc w mgnieniu oka.

Oto jak błędne jest to założenie!

Skontaktujmy się z Apple przez chat.

Obsługa czatu poinformuje Cię, że problemu nie można rozwiązać za pośrednictwem czatu i należy go przekazać pracownikowi telefonicznemu.

Możesz pomyśleć, że tak jest jeszcze lepiej. Będziesz mieć kontakt z osobą, która wysłucha Twoich problemów i obaw oraz pomoże Ci je rozwiązać.

Możesz nawet opisać, jak bardzo się martwisz, że ktoś używa Twojego adresu e-mail i Apple ID do popełnienia oszustwa, a potem zdziwisz się, że Twoje obawy nie zostaną potraktowane na tyle poważnie, aby można było podjąć działania.

Po spędzeniu czasu na telefonie dowiedziałem się, że pomoc w takiej sprawie jest bardzo ograniczona, a nawet niemożliwa.

Jedyna rada, jaką otrzymasz, będzie taka, że w przyszłości nie będziesz mógł utworzyć identyfikatora Apple ID przy użyciu swojego adresu e-mail i będziesz musiał użyć innego.

Ale co, jeśli nie chcesz utworzyć nowego adresu e-mail? A co, jeśli nie chcesz męczyć się z otwieraniem kolejnego konta e-mail tylko po to, aby Twój Apple ID działał?

Prosta odpowiedź jest taka, że nie możesz nic z tym zrobić. Oto, co otrzymasz od przedstawiciela wsparcia Apple podczas rozmowy telefonicznej.

Według wsparcia Apple możliwe jest, że ktoś przez pomyłkę dodał Twój adres e-mail do swojego Apple ID, ponieważ twój, i jego, adres e-mail są bardzo podobne. Mogą nie zdawać sobie sprawy, że popełnili błąd, i będą nadal próbować zweryfikować swój adres e-mail, nie otrzymując żadnych wiadomości e-mail.

Wsparcie Apple prawdopodobnie będzie twierdzić, że nie może nic zrobić w tej sprawie, ponieważ istnieje ryzyko, że osoba, która użyła nieprawidłowego adresu e-mail, w końcu skontaktuje się z pomocą techniczną, aby rozwiązać problem. Uważam jednak, że bardziej prawdopodobne jest, że dana osoba po prostu zrezygnuje i utworzy nowy Apple ID, pozostawiając Twój adres e-mail zablokowany w systemie Apple i bezużyteczny.

To jest całkiem absurdalne. Jako wieloletni użytkownik Apple jestem dość zirytowany brakiem opcji i chęci pomocy w tym problemie.

W takim przypadku każdy mógłby to zrobić i w konsekwencji uniemożliwić Ci używanie adresu e-mail do celów Apple ID, a Ty musiałbyś to po prostu zaakceptować.

Pamiętaj, że twój adres e-mail może być prostszą metodą skontaktowania się z tobą za pomocą usługi iMessage bez konieczności podawania twojego numeru telefonu. Tym samym, brak możliwości używania twojego adresu e-mail ogranicza twoje możliwości komunikacji w strukturze Apple.

Dziwię się, że zabezpieczenia Apple nie zapobiegają temu zjawisku, albo że nie ma okresu karencji na weryfikację adresu e-mail, po którym niezweryfikowane e-maile (konta) zostaną zablokowane lub usunięte, zmuszając drugą osobę do podjęcia pewnych działań.

Apple teoretycznie usuwa nieużywane Apple ID ze swojego systemu po 2 latach. Skąd jednak wiesz, że ten Apple ID jest nieużywany? To, że druga osoba może zalogować się na swoje konto, nawet jeśli adres e-mail nie jest zweryfikowany, nie oznacza, że nie może z niego korzystać. Przedada!

Problem może się jeszcze bardziej skomplikować, jeśli utworzysz Apple ID z innym adresem e-mail. W pewnym momencie możesz przypadkowo zweryfikować Apple ID na adresie e-mail, który został przez pomyłkę dodany przez inną osobę.

Zakładając, że nie jest to oszustwo, ale autentyczny błąd, w najlepszym przypadku nic się nie stanie. Żyjemy jednak w niebezpiecznym świecie i jeśli ktoś może utworzyć Apple ID z Twojego adresu e-mail, a Ty nie możesz nic z tym zrobić, a Apple nie będzie w stanie Ci pomóc, to coś jest poważnie nie tak z systemem.

Zwykle rozwiązuję problemy, ale to doświadczenie naprawdę mnie rozczarowało, Apple.

Aktualizacja — 10 dni później

Denerwuje mnie cała ta sytuacja. Podejście wsparcia Apple było bardzo rozczarowujące i nie mogłem uwierzyć, że to już wszystko, że nic nie da się zrobić.

Mijały dni, a mój znajomy, którego dotknęły te bzdury, powtarzał mi, że nadal codziennie otrzymuje mnóstwo e-maili od Apple z prośbą o zweryfikowanie adresu e-mail.

Te e-maile pochodzą od drugiej osoby, która nieustannie, każdego dnia, próbuje zweryfikować swój adres e-mail, nie zauważając, że prawdopodobnie jest on błędny (błędnie wpisany).

Jeśli zostaniesz zasypany setkami e-maili od firmy, która na pierwszym miejscu stawia prywatność, powiesz dość i spróbujesz rozwiązać tę kwestię.

Uzbrojeni w argument, że Apple spamuje e-maile mojego przyjaciela, ponownie skontaktowaliśmy się ze wsparciem Apple. Tym razem rozmowa była zupełnie inna. Nadal było to grzeczne, ale z częścią winy zrzucono na Apple, aby zrozumieli irytację wywołaną całą tą sytuacją.

Z czatu pomocy technicznej Apple zostaliśmy przeniesieni do pomocy telefonicznej, gdzie ponownie przeglądając całą sprawę, próbowaliśmy rozwiązać ten problem raz na zawsze.

Podczas pierwszego kontaktu z Apple otrzymaliśmy numer sprawy i przy tym numerze trzymaliśmy się do końca. Dzięki temu mamy całą historię.

Chociaż osoba po drugiej stronie linii próbowała zrobić to samo, czego próbowała kilka dni wcześniej druga osoba, nie widziała innej opcji, co mogłaby zrobić, z jedną różnicę. Doskonale rozumiejąc sytuację, w której Apple spamuje prośbą o weryfikację adresu e-mail, wiedział, że jeśli jemu się to przydarzy, będzie zły tak samo jak mój przyjaciel.

Dzięki temu zdecydował się pójść o krok dalej w hierarchii Apple Support i dotrzeć do swojego przełożonego (lub osoby posiadającej większą wiedzę i władzę).

To było odważne posunięcie, które pokazało, że jest szansa na uporządkowanie tej sprawy i tak się stało.

Po zapoznaniu się ze szczegółami druga osoba zajmująca się pomocą techniczną zasugerowała jedną z metod rozwiązania problemu, która podczas pierwszej rozmowy telefonicznej nigdy nie była brana pod uwagę.

Przeglądając szczegóły podaliśmy, na jakim urządzeniu dana osoba stworzyła Apple ID, z jakiego kraju pochodzi (ponieważ niektóre e-maile Apple były wysyłane w obcym języku przed przejściem na angielski) oraz cały harmonogram, kiedy dokładnie to się dzieje. Dobrze, że mój przyjaciel nie usunął tych wszystkich e-maili.

Wsparcie Apple na wyższym poziomie ma możliwość zweryfikowania własności adresu e-mail dołączonego do Apple ID.

Wywołując tę akcję, Apple poprosi nas o kod weryfikacyjny, który zostanie wysłany na nasz e-mail.

Wiadomość e-mail o tytule „Kod weryfikacyjny własności adresu e-mail” będzie zawierać następujące informacje:

“Drogi Kliencie, przekaż następujący kod weryfikacyjny swojemu doradcy AppleCare.”

Dzięki temu Apple zainicjował usunięcie adresu e-mail pierwotnie powiązanego z utworzonym przez inną osobę kontem Apple ID.

Nie mają oni jednak możliwości całkowitego usunięcia Apple ID, i nie upierałbym się przy tym, ponieważ druga osoba może być autentyczna.

Po usunięciu poczty e-mail przypisanego do Apple ID druga osoba nadal będzie mogła zalogować się przy użyciu swojego numeru telefonu. Kiedy to zrobi, prawdopodobnie zostanie poproszona o podanie nowego adresu e-mail. Alternatywnie zostanie poproszona o skontaktowanie się ze wsparciem Apple w celu omówienia tej kwestii.

Odłączenie adresu e-mail nie następuje od razu. Zgodnie z otrzymaną informacją może to zająć kilka dni i tak się stało.

Od zakończenia rozmowy mój znajomy nie otrzymywał już e-maili od Apple, a 2 dni później, gdy sprawdziłem go na iforgot.apple.com, jego e-mail nie był już rozpoznawany jako Apple ID.

Oto sukces całej historii.

Cieszę się, że ten problem został rozwiązany. Przywróciło to mój optymizm w Apple Support, który ostatnio zakwestionowałem.

Komentarze
Kategorie