Jetpack – Kafelkowa mozaika …bez Image CDN z wp.com

Nim zaczniemy, upewnijmy się że Jetpack CDN jest wyłączony (Jetpack > Ustawienia).

Jetpack Photon

Oraz mamy włączoną opcję Carousel galleries tak jak poniżej.

Jetpack opcje Zdjęcia

W następnym kroku musimy mieć dostęp do narzędzi do edycji bazy danych naszej strony (tj. phpMyAdmin dla baz danych MySQL). Jeżeli sam zakładałeś stronę internetową, to powinieneś wiedzieć o tym, jak uzyskać dostęp do tego narzędzia. Możesz również zapytać się twojego usługodawcy usług hostingowych.

Ważne!
Przed wykonaniem jakichkolwiek działań opisanych poniżej zrób pełną kopię bazy danych.

phpMyAdmin

Po zalogowaniu się do narzędzia zarządzania bazą danych klikamy po lewej strony na bazę danych, którą używamy do naszej strony, a następnie z menu wybieramy opcję Szukaj.

phpmyadmin szukaj

Na ekranie “Szukaj w bazie danych” 

W polu “Wyrazy lub wartości do wyszukania (wildcard: „%”):” wpisujemy jetpack_active_modules

Wewnątrz tabel: – wybieramy Zaznacz wszystko i klikamy w przycisk Wykonaj

phpmyadmin szukaj w bazie danych

Po czym powinniśmy otrzymać nasz wynik w tabeli _options. Przyciskamy przycisk Przeglądaj.

W następnym kroku wybieramy przycisk Edytuj przy jetpack_active_modules

phpmyadmin jetpack_active modules edytuj

W polu option_value mamy nasze opcje aktualnie zastosowane, które będziemy musieli podmienić.

jetpack active modules

Aby włączyć nasze galerię wystarczy usunąć całą zawartość option_value i podmienić ją poniższą zawartością:

a:20:{i:1;s:20:"custom-content-types";i:3;s:19:"gravatar-hovercards";i:8;s:9:"publicize";i:10;s:10:"shortcodes";i:15;s:17:"widget-visibility"<b>;i:17;s:8:"carousel"</b>;i:18;s:12:"contact-form";i:19;s:10:"sharedaddy";i:20;s:21:"enhanced-distribution";i:22;s:8:"markdown";i:24;s:13:"related-posts";<b>i:26;s:13:"tiled-gallery"</b>;i:27;s:6:"manage";i:29;s:8:"json-api";i:30;s:7:"widgets";i:31;s:7:"monitor";i:32;s:5:"notes";i:33;s:7:"protect";i:34;s:8:"comments";i:35;s:11:"lazy-images";}

Wiąże się to jednak z tym, że musimy później przejrzeć nasze ustawienia (które wcześniej włączyliśmy) we wtyczce Jetpack, gdyż zostaną one ustawione taj, jak ja mam domyślnie na mojej stronie. Nie sądzę, żeby to był większy problem.

Następnie przechodzimy do naszej galerii i ją edytujemy (lub wstawiamy nową). Dzięki powyższemu zabiegowi powinniśmy zobaczyć dodatkowe opcje w typach galerii, które działają bez konieczności serwowania naszych zdjęć z wp.com.

Edytuj galerie Typ Kafelkowa mozaika


Rozszerzając co nieco powyższy wpis. Jak zapewne zauważycie, galerie wstawione na stronie w postaci mozaiki, na co niektórych motywach są co nieco ograniczone co do szerokości. Jeżeli nasz motyw jest pełno-ekranowy to galeria może być domyślnie ograniczona do 500px szerokości. 

500px jest to zabieg celowy a dostosowanie jego na naszego motywu (o ile motyw nie jest do tego dostosowany) wiąże się z zabiegiem modyfikacji opcji odpowiadającej za wyświetlanie tzw. Custom Content Width (szerokość niestandardowej zawartości strony).

Bez zagłębiania się w szczegóły, gdyż nie każdy chce edytować motyw strony odsyłam do poniższej strony developer.jetpack.com/hooks/tiled_gallery_content_width

Powyższą opcję możemy ustawić w nieco łatwiejszy sposób przy pomocy prostej wtyczki o tej samej nazwie (Custom Content Width)

Mimo że wtyczka nie była aktualizowana od przeszło 4 lat, to nadal jest w pełni funkcjonalna i polecana jest przez samych twórców dodatku Jetpack. 

Po jej zainstalowaniu przechodzimy ustawień mediów na naszej stronie (Ustawienia > Media) i wprowadzamy wartość w polu Custom Content Width. 

O ile nasz motyw nie ma ustawionej tej wartości (tak jak mój = 1100px, o którym wtyczka informuje), wówczas ustawiamy ją na wartość tj. 980px (zalecane minimum).

Custom Content Width

Mam nadzieję, że pomogłem. Jeżeli masz problem, to daj znać.

Pozdrawiam.

How to activate beautiful galleries through Jetpack (Photon) without activating Image CDN. Tiled Gallery Carousel Without JetPack Image CDN.