Kategorie
Wordpress

Jetpack – Kafelkowa mozaika …bez Image CDN z wp.com

Ostatnio zaktualizowany

Nim zaczniemy, upewnijmy się że Jetpack i Image CDN jest wyłączony (Jetpack > Ustawienia). Korzystając z opcji szukaj (lupa w prawym górnym rogu) wpisujemy słowo CDN i upewniamy się, że poniższa opcja jest wyłączona.

Oraz mamy wyłączoną opcję Carousel gallery tak jak poniżej. Korzystając z opcji szukaj (lupa w prawym górnym rogu) wpisujemy słowo carousel i upewniamy się, że poniższa opcja jest wyłączona.

We wcześniejszej wersji tego artykułu opisałem jak wszystko zrobić przy pomocy phpMyAdmin i bazy SQL. W związku z licznymi aktualizacjami wtyczki oraz zmianami, jakie zaszły w Wordpress 5.0 postanowiłem zmienić dalszą część na bardziej przyjazną mniej wprawionemu użytkownikowi WordPress.

W związku z wprowadzeniem przez WordPress 5.0 edytora bazującego na blokach (Gutenberg), sprawa z JetPack’iem uległa lekkiej komplikacji.

Jeżeli chcemy użyć galerii w postaci kafelkowej mozaiki oferowanej przez Jetpack/Photo bez serwowania zdjęć z serwerów wp.com musimy zainstalować dodatkową (oficjalną) wtyczkę przywracającą tymczasowo klasyczny edytor wpisów. Tylko w klasycznym edytorze będziemy mogli aktywować odpowiednią galerię, gdyż w edytorze blokowym nie będzie ona dostępna.

Aby to zrobić, przechodzimy do Wtyczki > Dodaj nową i wyszukujemy wtyczkę zwaną Classic Editor (Klasyczny Edytor), następnie instalujemy i aktywujemy.

Następnie wracamy do Jetpack‘a.

Z lewej strony wybieramy Jetpack > Ustawienia.

W pasku adresu naszej stronie, w przeglądarce internetowej powinniśmy widzieć (w zależności od przeglądarki) nasz adres w postaci:

https://{nasza_domena}
/wp-admin/admin.php?page=jetpack#/settings

W tym momencie musimy podmienić page=jetpack#/settings na page=jetpack_modules aby przejść do ukrytych opcji zaawansowanych wtyczki Jetpack.

Na tym etapie musimy włączyć dwa moduły: Kafelkowe galerie oraz Karuzela.

I to by było na tyle jeżeli chodzi o wtyczkę Jetpack.

Następnie przechodzimy do naszego wpisu (lub tworzymy nowy) gdzie mamy naszą galerię i ją edytujemy (lub wstawiamy nową za pomocą przycisku Dodaj medium w lewym górnym rogu edytora). Dzięki powyższemu zabiegowi powinniśmy zobaczyć dodatkowe opcje w typach galerii, które działają bez konieczności serwowania naszych zdjęć z wp.com.

Po dodaniu galerii, jeżeli nie chcemy, możemy wyłączyć Klasyczny edytor i dać szanse nowemu edytorowi blokowemu Gutenberg, który osobiście aktywnie testuję i uważam, że ma on pewien sens w rzeczywistości ułatwia tworzenie nowych wpisów.

Pamiętajmy jednak, że w galerie dodane przez edytor blokowy nie będą miały opcji dostępnych tak jak na powyższym zrzucie ekranowym (Ustawienia galerii) a dedykowana galeria ze wtyczki Jetpack nie będzie dostępna dopóki nie włączymy serwowania naszych zdjęć z wp.com – czego właśnie nie chcemy.


Rozszerzając co nieco powyższy wpis. Jak zapewne zauważycie, galerie wstawione na stronie w postaci mozaiki, na co niektórych motywach są co nieco ograniczone co do szerokości. Jeżeli nasz motyw jest pełno-ekranowy to galeria może być domyślnie ograniczona do 500px szerokości. 

500px jest to zabieg celowy a dostosowanie jego na naszego motywu (o ile motyw nie jest do tego dostosowany) wiąże się z zabiegiem modyfikacji opcji odpowiadającej za wyświetlanie tzw. Custom Content Width (szerokość niestandardowej zawartości strony).

Bez zagłębiania się w szczegóły, gdyż nie każdy chce edytować motyw strony odsyłam do poniższej strony developer.jetpack.com/hooks/tiled_gallery_content_width

Powyższą opcję możemy ustawić w nieco łatwiejszy sposób przy pomocy prostej wtyczki o tej samej nazwie (Custom Content Width)

Mimo że wtyczka nie była aktualizowana od przeszło 4 lat, to nadal jest w pełni funkcjonalna i polecana jest przez samych twórców dodatku Jetpack. 

Po jej zainstalowaniu przechodzimy ustawień mediów na naszej stronie (Ustawienia > Media) i wprowadzamy wartość w polu Custom Content Width. 

O ile nasz motyw nie ma ustawionej tej wartości (tak jak mój = 1100px, o którym wtyczka informuje), wówczas ustawiamy ją na wartość tj. 980px (zalecane minimum).

Mam nadzieję, że pomogłem. Jeżeli masz problem, to daj znać.

Pozdrawiam.

How to activate beautiful galleries through Jetpack (Photon) without activating Image CDN. Tiled Gallery Carousel Without JetPack Image CDN.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *