Kategorie
Wordpress

Jetpack – Kafelkowa mozaika …bez Image CDN z wp.com

Ostatnio zaktualizowany

Jetpack jest wtyczką do WordPress’a, którą każdy powinien mieć zainstalowaną i nie trzeba nad tym dużo polemizować. Wprowadza ona sporo udogodnień do naszej strony. Te udogodnienia mogą z czasem się zmienić (szczególnie jeżeli używamy darmowej wersji).

Kilka lat wstecz, twórcy Jetpack wprowadzili ładnie wyglądające galerie przy pomocy opcji zwanej Photon. Umożliwiała ona wyświetlanie galerii w dodatkowych stylach/typach (w tym ładnie wyglądającej kafelkowej mozaice) bez konieczności zbędnego obciążania naszej strony. Wszystko bazowało jednak na CDN (Content Delivery Network) serwowanej z serwerów wp.com.

Jetpack Tiled Galleries

Otóż w momencie włączenia elementu Photon, wszystkie nasze obrazy na stronie były wysyłane na serwer WordPress i serwowane z adresu wp.com wewnątrz naszej stronie. O ile ktoś nie używa jeszcze CDN to nie sprawiało to większego problemu, a dodatkowo zauważył szybsze ładowanie się zdjęć. Jednakże, w moim przypadku używam CloudFlare jako CDN, przez co strona ładuje się znacznie szybciej, a dodatkowo wszystko serwowane jest z oryginalnego adresu internetowego strony (a nie z adresu wp.com wewnątrz mojej strony). Dzięki temu mam większą kontrolę nad pamięcią podręczną w CDN w przypadku gdy chcę ją opróżnić czy odświeżyć.

W przypadku Photon i CDN (tzw. Image CDN), w momencie, gdy wgraliśmy nasze zdjęcie i wstawiliśmy na stronie, wszystko działało jak należy do czasu, gdy chcielibyśmy je odświeżyć lub podmienić. Podmiana bez zmiany nazwy pliku oraz bez edycji wpisu jest jednym z najprostszych i bardziej efektywnych (ze względu na czas) metod, jednakże wiąże się z koniecznością wygenerowania nowych miniatur do naszego zdjęcia. Nie jest to trudne w przypadku plików serwowanych bezpośrednio z naszej strony (Regenerate Thumbnails). W przypadku używania Photon wraz z ichnym CDN nie mamy kontroli nad wygenerowanymi i serwowanymi miniaturkami z domeny wp.com. Przez co każda zmiana obrazu polegać musi na wgraniu go pod inną nazwą pliku oraz jego podmienienie poprzez edycję odpowiedniego wpisu.

Powyższy zabieg jest nieco uciążliwy, szczególnie gdy chcesz podmienić obrazy rozrzucone po kilkunasty wpisach.

W przeszłości dało się używać Photon bez Image CDN, jednakże ta opcja została wyłączona (ukryta z ustawień wtyczki). Mimo tego, strony, które włączyły Photon oraz nowe typy galerii bez serwowania obrazów z serwerów wp.com, nadal mogły używać tego rozwiązania.

Niestety, nowe strony (nowo postawione strony) nie mają możliwości wybrania tego rozwiązania w prosty sposób, mimo że rozwiązanie cały czas działa.

W momencie, gdy jednak chcemy używać nowych typów galerii dostępnych we wtyczce Jetpack, możemy wesprzeć się rozwiązaniami od innych twórców – czyli po prostu zainstalować dodatkową wtyczkę.

Jednakże, jeżeli już używamy Jetpack, to dlaczego nie możemy użyć tego, co jest we wtyczkę wbudowane?

Otóż jest na to rozwiązanie.