Jak dodać AirPlay do Amazon Fire TV Stick

Od dłuższego czasu szukałem narzędzia na mojego Fire TV Stick, które pozwoliło mi w łatwy i kompatybilny sposób przesłać obraz z mojego iPhone na telewizor.

O ile w przeszłości, przez krótki okres używałem Apple TV i nie miałem z tym problemów, to przystawka od Amazona stała się moim podstawowym centrum multimedialnym.

Oprogramowanie w Fire TV Stick zbudowane jest na podstawie Androida. Nie jest ono najbardziej wydajnym sprzętem, gdyż ma już kilka lat (mój to edycja 4K) i duża rzesza użytkowników oczekuje rychłej aktualizacji. Android otworzył natomiast drzwi do możliwości szerokiej modyfikacji, przez co nie jesteśmy zmuszeni do używania, tylko tych aplikacji dostępne w AppStore of Amazona. Dzięki temu mogłem dołożyć obsługę myszy z poziomu pilota, zainstalować Kodi lub też Polsat Cyfrowy GO.

Cała platforma wspierana jest przez największych graczy na runku takich jak Plex, Netflix czy Disney+. Nawet Apple dodał swoją aplikację Apple TV oraz po wielu bojach na platformę wrócił oficjalny YouTube.

Fire TV - Mirroring Fire TV - Mirroring

Platforma posiada wbudowany display mirroring pozwalająca na przesyłanie obrazu z kompatybilnych urządzeń na duży ekran. Niestety urządzenia od Apple nie są w tym gronie.

Wpisz AirPlay Wpisz AirPlay

Szukaj AirPlay Szukaj AirPlay

W sklepie Amazonu znajdziemy kilka aplikacji po wpisaniu tekstu AirPlay. W pierwszej kolejności ukaże nam się ta, która jest najbardziej przyjazna dla oka, a mianowicie AirScreen.

AirScreen AirScreen

Aplikacja AirScreen ma na celu dodanie obsługi AirPlay, ale również Google Case, Miracast (czy ktoś jeszcze to używa?) oraz DLNA.

Niestety, są dwa poważne problemy z tą aplikacją.

Po pierwsze sposób, w jaki działa. W ramach moich testów z wykorzystaniem iPhone 11 Pro oraz przy połączeniu do WiFi po 5Ghz i routerem stojącym niemalże przy obu urządzeniach doświadczałem tak zwanych lagów. Jakość obrazu nie zawsze była najlepsza, a dźwięk lubił się ciąć.

AirScreen - Zakup AirScreen - Zakup

Po drugie, sposób monetyzacji, czyli w jaki sposób autor aplikacji postanowił na niej zarobić.

Aplikacja dostępna jest do pobrania za darmo. Z tego właśnie względów większość z nas po nią sięgnie w pierwszej kolejności. Jeżeli już w jakiś sposób uda nam się ogarnąć jakość obrazu i dźwięku, to nękać będą nas uporczywe reklamy za każdym razem, gdy będziemy chcieli odtworzyć kolejną rzecz.

Aby pozbyć się reklam, należy zakupić wersję Pro, po którą nawet byłbym skłonny sięgnąć, jeżeli to by rozwiązało problem, gdyż zaawansowane opcje niedostępne są w wersji bezpłatnej Free (przy którymś to włączeniu ukazała mi się opcja na darmowe sprawdzenie zaawansowanych opcji).

AirScreen - Wypróbuj opcje zaawansowane AirScreen - Wypróbuj opcje zaawansowane

Autor programu niestety zdecydował się na model subskrypcji, zamiast jednorazowego zakupu tłumacząc się, że rozwój aplikacji kosztuje (rozumiem) tak jak i utrzymanie serwerów. Tej drugiej części za bardzo nie kumam. AirPlay z założenia ma działać lokalnie, w związku z tym, co ma piernik do wiatraka.

AirScreen - Zakup - płatność AirScreen - Zakup - płatność

Subskrypcje nie są może za duże, gdyż jest to £1.07 za miesiąc lub £9.92 za rok. Możemy również wykupić aplikację na 30 dni bez dalszych zobowiązań za £2.51.

Biorąc pod uwagę, że każdy z nas płaci za jakąś usługę streamingową, płacenie za tak trywialną opcję miesięcznie? Nie dziękuję.

AirReveiver AirReveiver

Kolejną opcją (na którą się zdecydowałem) po wyszukaniu z wykorzystaniem frazy AirPlay była aplikacja o nazwie AirReceiver, która nie urzekła mnie, po pierwsze swoją ikoną, jak również zaprezentowanymi zrzutami ekranu na ekranie zakupu.

AirReveiver - Opis aplikacji AirReveiver - Opis aplikacji

AirReceived - Zrzuty Ekranu AirReceived - Zrzuty Ekranu

W dodatku, aby ją spróbować, musiał bym za nią zapłacić z góry. Na szczęście koszt aplikacji jest jednorazowy i nie jest on wygórowany, bo kosztuje tylko £1.78.

AirReceiver - Opinie AirReceiver - Opinie

Komentarze również nie zachęcają. Pojedynczych gwiazdek jest sporo, w tym sporo nieprzychylnych opinii.

No cóż, zaryzykowałem i przyznam się szczerze, że jestem bardziej niż zadowolony.

Jakość obrazu i dźwięku jest na odpowiednim poziomie. Nie ma problemów z trzaskami lub brakującymi dialogami na początku i końcu obrazu, który streamujemy. Wszystkie te bolączki z AirScreen znikły!

AirReceiver - Ustawienia AirReceiver - Ustawienia

Aplikacja w głównej mierze działa w tle. Uruchamiając ją na telewizorze, przechodzimy od razu do ustawień.

Jak widzimy, program obsługuje AirPlay, dzięki czemu wszystkie urządzenia z nadgryzionym jabłkiem od razu go zobaczyły. Screen Mirror z iPhone dostępny jest od razu i co ciekawe, nasze urządzenie widoczne jest z ikonką Apple TV :)

Wszystkie zainstalowane aplikacje od razu wychwyciły dostępne urządzenie AirPlay, jak również te od Google (Zdjęcia Google Photo) znalazły je jako urządzenie obsługujące Google Cast.

AirAudio Big Screen AirAudio Big Screen

Co ciekawe jest, że oprócz AirPlay otrzymujemy również AirTunes Audio (obecnie zwane AirPlay Audio) dzięki czemu możemy uruchomić na naszym telefonie muzykę z Apple Music i przesłać na duży ekran w tle, lub też do urządzenia (głośnika) obsługującego tego typu transmisję.

macOS - Opcja AirPlay macOS - Opcja AirPlay

Mój komputer z macOS przy pierwszym włączeniu od razu pokazał mi ikonkę w pasku z dostępnym urządzeniem AirPlay. Sprawdziłem i działa wspaniale.

Oczywiście, jest pewnego rodzaju opóźnienie, jednakże wszystko jest zsynchronizowane wyśmienicie i nie ma żadnych strat w dźwięku.

Sprawdziłem tego typu rozwiązanie, gdy używałem aplikacji Nike Training. W momencie uruchomienia ćwiczenia i obrócenia telefonu z pozycję horyzontalną obraz jest również obrócony na telewizorze pozwalający skoncentrować się na tym, co ważne oraz widzieć każde niezbędne szczegóły.

Oprócz AirPlay, AirTunes Audio oraz Google Cast o którym wspomniałem, dostępna jest opcja DLNA, YouTube Dial oraz YouTube TV.

O ile natywna aplikacja YouTube wprowadziła możliwość przesyłania filmików na telewizor, to AirReceiver udostępnił opcję wyświetlacza bardziej dostosowanego do kontroli z poziomu pilota telewizora.

Program, jak za £1.78 dodaje opcję dostępu do udostępnionych folderów za pomocą klienta Samby (osobiście używam do tego Kodi).

AirPlay Bezpieczeństwo AirPlay Bezpieczeństwo

Sam AirPlay możemy również zabezpieczyć za pomocą PIN-u na ekranie lub hasła. Jest to szczególnie ważne, jeżeli chcemy ograniczyć, kto powinien w naszej sieci mieć możliwość wyświetlania materiałów na telewizorze.

W sekcji Device Name możemy zmienić nazwę, pod którą nasze urządzenie będzie się wyświetlać na kompatybilnym sprzęcie.

AirReceiver - Zaawansowane ustawienia AirReceiver - Zaawansowane ustawienia

Dodatkowo program posiada bardziej zaawansowane opcje (Advanced Settings), które dodadzą nam możliwość dostosowania między innymi obsługi napisów, ich wielkości czy też zablokowanie możliwości użycia opcji AirMirror, w momencie, gdy ktoś już streamuje coś na nasz telewizor.

Domyślnie, w opcjach zaawansowanych włączone jest używanie sprzętowego kodeka i może dzięki temu w AirReceiver całość wygląda lepiej niż w AirScreen.

AirReceiver - Zaawansowane ustawienia - YouTube HD AirReceiver - Zaawansowane ustawienia - YouTube HD

Jeżeli będziemy używali tej aplikacji do obsługi YouTube, warto włączyć opcję YouTube HD.

Tak naprawdę, po pierwszym uruchomieniu i małym dostosowaniu nie potrzebujemy robić nic więcej. Nie jest nam również potrzebne wybujałe menu aplikacji tak jak w AirScreen, z którego i tak nie będziemy korzystać, gdyż z założenia AirReceived będzie działać w tle.

Osobiście dałem tej aplikacji pięć gwiazdek, gdyż robi to, co trzeba i warta jest swojej ceny!

Drobna uwaga.

Jeżeli podstawowa funkcja programu nie działa — telefon nie wykrywa możliwości streamowania do sticka, nie jest to do końca wina aplikacji. W tym przypadku zainteresowałbym się ustawieniami twojego routera, szczególnie ważne jest lokalne połączenie IPv6. Nim napiszesz, że nie działa, wystawisz negatywną opinię lub dasz tylko jedną gwiazdkę, zrób szerszy test i sprawdź, czy problem nie leży po stronie twojego sprzętu.

Pozdrawiam.

Kategorie