Kategorie
Linux

HP Color LaserJet 2600n w Ubuntu – Jakość wydruków

Ostatnimi czasy, stałem się posiadaczem drukarki laserowej – kolorowej. Jako że jej cena oraz koszt eksploatacyjny nie jest wygórowany, jak na zastosowanie domowe oraz biurowe, postanowiłem ją używać w obu lokalizacjach.

Na co-dzień użytkuję Ubuntu Linux oraz w skrajnych przypadkach Windows Vista (tylko dlatego, że jest razem z laptopem).

Drukując teksty, drobne zdjęcia w systemie Windows, jakość wydruków na moje drukarce jest wysoce zadowalająca. Niestety, w Ubuntu, cały entuzjazm opadł.

Drukarkę użytkuję podłączoną do sieci LAN. Jako, że wszystkie inne drukarki bez problemu zainstalowałem, postanowiłem zrobić to samo, również w tym przypadku, czyli: System > Administracja > Drukowanie, i dodajemy nową.

I Rozczarowanie – Sterowniki Ubuntu

W Ubuntu, standardowo nie ma sterowników do tej drukarki, ale można je doinstalować z repozytoriów. Tak też zrobiłem. Jak już wszystko dobrze poszło, zarzuciłem stronę testową i… i nic. Dane niby zostały wysłane do drukarki, ale nic nie zostało wydrukowane. Zacząłem więc googlować.

II Rozczarowanie – Sterowniki foo2zjs

Po chwili poszukiwań, natrafiłem na forach do strony, na którą wszyscy kierują, a na której to znajdują się sterowniki foo2zjs obsługujące poprawnie moją drukarkę. Ucieszony zacząłem je pobierać.

Pobrany plik okazał się źródłem (source), które należało skompilować we własnym zakresie.

Nie będę tu pisał, jak to zrobić, bo są do tego pliku załączone stosowne instrukcje (INSTALL i README). Napiszę jedynie w skrócie co i jak.

Po skonfigurowaniu (./configure), skompilowaniu (make) oraz zainstalowaniu (make install), wziąłem się za instalowanie drukarki standardową metodą.

Drukarka zainstalowała się poprawnie, choć – pierwsze co trzeba było zrobić, to we właściwościach przestawić ją na tryb kolorowy, bo domyślnie drukowała w B/W.

Oprócz ustawienia trybu kolorowego, mamy jeszcze możliwość określenia gęstości druku (1 bit/2 bit).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *