Google uśmierca kolejną usługę, tym razem Domeny Google (Google Domains)

Nie pierwszy raz jesteśmy w tej sytuacji, że gdy zaczynamy korzystać z jakiejś usługi, to jest ona przekształcana w dojną krowę lub ubijana jak mucha.

Google słynie z zabijania swoich usług. Tym razem nie do końca zabijają kolejną, ale sprzedanie jej do innej firmy niczym się nie różni.

Otóż usługa Domeny Google (Google Domains) nie jest czymś zbytnio popularnym. Mimo że usługa, rejestrowanie domen z Google, istnieje podobno od 2005 roku, to Domeny Google wystartowały oficjalnie 9 lat temu. Nie długo po tym odkryłem tę usługę i zacząłem z niej korzystać wstępnie dla mojej domeny ‘.org’.

Po tym, jak się w niej zadomowiłem, gdyż oferta cenowa jest nie do pożałowania, to przypodobał mi się nowy interfejs zaimplementowany jakiś czas temu. Dodatkowo opcje dostępne za darmo skusiły mnie do przeniesienia kilku domen w to miejsce.

Oprócz parkowania domeny, zarządzania wpisami DNS skusiłem się również na Email Forwarding (przekazywanie poczty). Szkoda, że wpis, który stworzyłem rok temu, tak szybko stał się nieaktualny.

Zmiany, które obserwujemy, w Google nie idą w dobrym kierunku, szczególnie dla użytkowników ich usług.

Zrozumiałbym jeszcze, że usługa, jaką są Domeny Google, nie przynosiłaby dochodu, jednakże tak nie jest. Mimo tego, jak donosi The Register w swoim artykule Domeny Google zostaną zamknięte i przeniesione do Squarespace, Google zamierza sprawić sobie zastrzyk gotówki w wysokości $180 milionów dolarów. Szkoda tylko, że nam przyjdzie za to płacić.

O ile bezpośrednio w Polsce usługa rejestracji i obsługi domen z Google nie stała się popularna za sprawą braku obsługi domen w końcówce ‘.pl’, to jednak, szczególnie dla osób przebywających za granicą, była ona dobrą alternatywą z przystępnymi cenami.

Jak wyczytamy, interes, o którym mowa dotyczyć będzie prawie dziesięciu milionów użytkowników, w tym mnie.

Oczywiście, usługa nie jest zabijana, ale sprzedana, to jednak nie uważam, że jest to w najlepszym interesie ich użytkowników. Nie ukrywajmy, usługi od Squarespace nie są najtańsze, więc dlaczego firma nie będzie miała na tym jeszcze zarobić.

Mimo tego, że Google i Squarespace uzgodniły, że w okresie 12 miesięcy od rozpoczęcia przenoszenia, Squarespace będzie tolerował oferowane ceny przez Google, jeżeli chodzi o wszelkie odnowienia domen, to nie znaczy, że później nie stanie się to bardzo drogie.

Nie zdziwię się, gdy Squarespace wprowadzi to, co w Wielkiej Brytanii wprowadza firma Namesco, która za uwolnienie domeny (przeniesienie do innej firmy) żąda sobie opłatę administracyjną, która jest czasem wyższa niż odnowienie u nich, co jednocześnie zniechęca do działania.

Osobiście posiadam 3 domeny zarejestrowane w Google i nie myślę przenosić się do Squarespace, gdyż nie jestem pewien, co zostanie mi zaoferowane, a za co będzie mi trzeba płacić dodatkowo.

Osobiście mam konto w Cloudflare, gdzie od lat zarządzam większość moich (i osób współpracujących) domen, to wiem, czego mogę się tam spodziewać. Dodatkowo Cloudflare oferuje również możliwość użytkowana domeny na potrzeby przekierowania poczty zwany Email Routing. Pisałem o tym jeszcze wcześniej w ramach wpisu Poczta we własnej domenie z Cloudflare (i Gmail).

Cloudflare oferuje również opcję rejestrowania oraz przeniesienia domen więc dlaczego by nie skorzystać.

Oczywiście, mógłbym poczekać na oficjalne stanowisko Google, bo wypadałoby poinformować o tym użytkowników, ale szczerze mam już dość tego i postanowię przenieść się, nim nowy właściciel zacznie rzucać mi kłody pod nogi.

Miałem inne plany, jeżeli chodzi o Domeny zarejestrowane w Google, to jednak trzeba się nieco zweryfikować.

Jeżeli jesteś w podobnej sytuacji co ja, zachęcam do zainteresowania się Cloudflare oraz zobaczenia ile u nich będzie kosztować utrzymywanie domeny. Wstępnie jak spojrzałem, co ciekawe, jest w niektórych przypadkach taniej niż w Google.

Pamiętaj jednak, że aby móc rozpocząć przenoszenie domeny z Domen Google, musisz daną domenę “odblokować”. Przechodząc do naszej domeny i “Registration settings”, w sekcji “Domain registration” musimy przełączyć przycisk przy opcji “Domain is locked”

Domeny Google - Registration settings - Domain is locked

Następnie, korzystając z opcji poniżej zwanej “Transfer out” musimy wygenerować kod autoryzacyjny, który podajemy naszemu nowemu usługodawcy.

Domeny Google - Transfer Out

Miało być tak pięknie, a znowu muszą poświęcić mój czas i nerwy na zabawę z czymś, czego nie miałem w planie.

Komentarze
Kategorie