Firefox: przydatne dodatki do przegladarki

Zawartość

Przeglądarka Mozilla Firefox, standardowo zainstalowana, jest dość uboga. Aby nieco ją wzbogacić i jednocześnie usprawnić jej obsługę, należy zainstalować sobie dodatki - czyli wtyczki, lub też tzw. rozszerzenia.

Wiadomo, że zapychając przeglądarkę zbędną ilością dodatków, znacząco ją spowolnimy, w związku z tym, postanowiłem podzielić się z wami informacjami, na temat używanych przeze mnie rozszerzeń.

AdBlock Plus

Pobierz

Jest to wtyczka, należąca do grupy - obowiązkowych. Wtyczka ma na celu, blokadę reklam na stronach internetowych. Dzięki odpowiednim filtrom (patrz - adblock.prv.pl ), oszczędzamy nie tylko nasze zdrowie psychiczne :), ale również transfer. Odpowiednie filtry blokują wczytywanie się niepotrzebnych reklam, dzięki czemu, strony stają się lżejsze, przystępniejsze w oglądaniu, a nasza przeglądarka działa o wiele sprawniej.

Niniejszy dodatek jest również dla przeglądarki Google Chrome (więcej - adblock-chrome.prv.pl ).

Fast Dial

Pobierz

Jeżeli kiedykolwiek widzieliście okienka szybkiego wybierania w przeglądarce Opera, lub też w Google Chrome, przekonaliście się, że jest to znacznie wygodniejsze, szukania ulubionych stron w zakładkach. Dzięki temu dodatkowi, nasza przeglądarka nie startuje z pustą stroną lub domyślnie ustawioną, a z okienkami, służącymi za zakładki, które można łatwo zmieniać i dodawać nowe.

Firefox Sync

Pobierz

Bardzo przydatne narzędzie do robienia kopii zapasowej poszczególnych ustawień przeglądarki Firefox. Korzystając z bezpiecznego i szyfrowanego konta od Mozilli, w zależności od ustawień, możemy robić kopię naszych zakładek, haseł, ustawień przeglądarki. Wszystko, po pierwszym ustawieniu odbywa się automatycznie, więc jeżeli zmienimy komputer, lub też pracujemy na więcej niż jednym, i chcemy, aby na każdym było to samo, wystarczy odpalić wtyczkę i pobrać ustawienia, bez konieczności tracenia czasu na ustawienia od nowa.

FlashGot

Pobierz

Wtyczka ma na celu pobieranie plików Flash (filmów YouTube) lub też innych, odtwarzanych w wbudowanych na stronę playerach (wrzuta.pl), oraz zapisywanie ich na twardym dysku naszego komputera.

Po zainstalowaniu wtyczki i wejściu na docelowa stronę, odpaleniu interesującego nas materiału, w prawym dolnym rogu zacznie mrugać ikona, umożliwiająca pobranie danego materiału.

Pobieranie rozpoczyna się z reguły, jak zamkniemy stronę z danym materiałem, gdyż w przeciwnym razie “wisi” tylko w pobieranych i ma stan “nieznany” - lub jeżeli materiał się cały zbuforuje, wówczas automatycznie plik zostaje zapisany w docelowej lokalizacji.

Gmail Manager

Pobierz

Bardzo przydatny dodatek dla osób, posiadających pocztę w Gmail lub Google Apps. Działanie wtyczki polega na tym, iż w prawym dolnym rogu, dodana zostaje ikona poczty, która okresowo sprawdza naszą skrzynkę i informuje nas, czy jest coś nowego na niej, czy nie.

Podobną wtyczką do tej, choć wg. mnie, mniej użyteczna jest Gmail Notifier .

Image Toolbar

Pobierz

Wtyczka przydatna dla osób przeglądających obrazki na stronach WWW. Po najechaniu na obrazek, wyświetlają się ikony, umożliwiające jego zapisanie na dysku, wysłanie, wydrukowanie itp. Nie ma potrzeby klikania prawym przyciskiem myszy (PPM) aby wybrać opcję Zapisz… itp.

Polski słownik poprawnej pisowni

Pobierz

Nieoceniony dodatek - jak sama nazwa skazuje, pomaga nam podczas pisania tekstu, podkreślając wyrazy w których może być błąd. Działa na podobnej zasadzie do słowników w OpenOffice Writer lub MS Word.

Readability

Pobierz

Dodatek znany bardzo dobrze użytkownikom Google Chrome. Często krytykowany przez osoby-firmy, których strony są zapchane reklamami. Ma on za zadanie przekształcenie tekstu widocznego na stronie, do formy czytelnej i przyjaznej m.in. dy wydruku lub przesłania dalej. Usuwa on zbędne animacje, grafiki, pozostawiając tylko to, co jest naprawdę ważne.

Tyle jeżeli chodzi o dodatki.

Z mojej strony, aby upiększyć nieco naszą przeglądarkę, mogę polecić motyw, którego sam używam tj. OWN .

Pozdrawiam.

Uważasz, że moja strona jest przydatna?

Moja strona nie wyświetla reklam, a zawartość dostępna jest za darmo.
Aby mnie wesprzeć, możesz kupić mi kawę.

Postaw mi kawę

Jeżeli nie możesz, będę wdzięczny za udostępnienie.

Komentarze