Kategorie
Sprzęt

DIR-320 z DD-WRT i konfiguracja drukarki na USB

Ostatnio zaktualizowany

Kilka słów wstępu znajdziecie we wpisie: D-Link DIR-320 po mojemu
Natomiast sposób na wgranie oprogramowania DD-WRT  do niniejszego routera tutaj.

Poniżej opiszę moje przygody z podłączeniem drukarki USB do routera DIR-320 w celu udostępnienia możliwości drukowania na niej z poziomu sieci LAN. Wszystko odbywa się z wykorzystaniem firmware dd-wrt.v24_usb_generic.bin w rekomendowanej wersji deweloperskiej v24 preSP2 (Build 13064).

Hm… korzystając z rad wujka Google możecie w pierwszej kolejności natknąć się na stronę Technicznego. Wszystko było by fajnie, gdyby nie to, że korzystam z innego firmware, które ma nieco inne komendy, oraz faktu, iż sama komenda ipkg update nie działa za dobrze. Dodatkowo, wystąpiły jeszcze inne „ptaszki”, które zmusiły mnie do opracowania własnego sposobu na ustawienie drukarki USB w sieci.

A więc, chcesz żeby twoja drukarka na USB działała w sieci… hyhh?

Standardowo zastosowane oprogramowanie DD-WRT posiada wsparcie dla USB, w tym dla obsługi drukarki czy pamięci masowych, a nawet w wersji USB 2.0. Hyh… ale co z tego, skoro w samym routerze nie ma oprogramowania do wykorzystania routera jako printserwer – czyli przekazania zleconych zadań do routera na odpowiedni port drukarki podłączonej na USB. W tym przypadku musimy wykorzystać dodatkowy pakiet.

Ale od początku…

W pierwszej kolejności udajemy się do panelu zarządzania przez stronę www – Web (http://192.168.1.1).

Dla naszej wygody (jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy), w Sekcji Administration, zmieniamy język „english – Angielski” na „polish – Polski”, po czym zapisujemy zmianę pierwszym po lewej przyciskiem na samym dole strony.

Dodatkowo, abyśmy mieli gdzie wrzucić dodatkowy program do routera, potrzebne jest nam miejsce oraz sposób na dokonanie tego.

W zakładce Administracja włączamy telnet (Wlaczone) oraz JFFS2 (Wlaczone). Dodatkowo możemy Oczyścić JFFS2 dla pewności, że żadne śmieci się tam nie znajdują. Klikamy Zapisz ustawienia a następnie Zastosuj, po czym czekamy na reboot naszego routera.

Dalej przechodzimy do zakładki Service, oraz pod-zakładki USB. Przestawiamy na „WlaczoneCore USB Support, po czym w opcjach, które się pojawią USB 2.0 Support (jeżeli mamy starszą drukarkę 1.1, wówczas wybieramy odpowiednią opcję) oraz USB Printer Support.

usb support

Ponownie – Klikamy Zapisz ustawienia a następnie Zastosuj, po czym czekamy na reboot naszego routera.

Tyle jeżeli chodzi z zarządzania przez przeglądarkę, pora na telnet.