Kategorie
Artykuły Wordpress

Certyfikat SSL dla twojej strony WWW

Ostatnio zaktualizowany

Moje rozwiązanie, na którym bazuję to przede wszystkim CloudFlare oraz koncie hostingowym z DirectAdmin, które możecie kupić tutaj.

Dodatkowo, poniższe działania wymagają co nieco wiedzy związanej z hostingiem, domenami, DNS’ami oraz certyfikatami SSL.

Dużo się w ostatnich dniach mówi o CloudFlare ze względu na wyciek danych (tzw. CloudBlead). Niestety, serwując 5 milionów stron, może się zdażyć nawet najlepszym prosty błąd w kodzie, który spowoduje że 150 stron będzie indeksowana w wyszukiwarkach tj. Google zawierając dane, które nigdy nie powinny się tam znaleźć.

Więcej o CloudBlead możesz poczytać tutaj.

Nie polecam czytania polskich tłumaczeń, gdyż są one z reguły bardzo stronnicze i polecam odwołanie do źródła – chociażby na blogu CloudFlare.

Na wstępie musimy założyć konto na CloudFlare i dodać naszą domenę (którą musimy już posiadać). Domenę możecie kupić tutaj, będąc w Polsce, lub tutaj, będąc w Wielkiej Brytanii.

Podczas dodawania domeny, CloudFlare przeszuka dotychczasowe wpisy DNS związane z aktualnym wskazaniem na adres IP serwera ze stroną, serwerami poczty MX itp. Po zakończeniu wstępnego dodawania, należy przejrzeć bierzące ustawienia i poprawić/dodać brakujące elementy. Czasami wpisy TXT się nie przeniosą, więc należy dodać je z konfiguracji DNS dla domeny u naszego aktualnego operatora.

Dalej mamy do wyboru Plan, który zawiera również opcję darmową, którą wybieramy.

Ostatnim krokiem jest przekierowanie naszej domeny na nowe serwery nazw, tzw. Namservers.

Od dej pory, wszelkie zmiany w ustawieniach DNS będzie dokonywać się z poziomu CloudFlare. Jest to konkurencyjne rozwiązanie do naszego rodzimego, darmowego rozwiązania freedns.42.pl. Dodatkowo, aktualizacja wpisów DNS trwa znacznie szybciej pomiędzy dużymi serwerami nazw (tj. Google, 8.8.8.8) a niżeli przy zastosowaniu innego rozwiązania.

Na początku nasza domena będzie ze statusem Pending (Oczekującym) do momentu, aż zmiany w serwerach nazw, DNS dla domeny zostaną rozpropagowane na światowych serwerach nazw.

W momencie, gdy domena pomyślnie przeniesiona, jeżeli chodzi o serwer nazw do CloudFlare, nasza usługa będzie Active (aktywna).

Jeżeli poprawnie ustawiliśmy wpisy DNS dla domeny, wówczas możemy nawet nie zauważyć żadnej zmiany w funkcjonowaniu poszczególnych elementów wpisów DNS a co za tym idzie domeny, strony WWW, poczty w domenie itp.