Blokowanie reklam w Safari na iOS (iPhone/iPad)

Jeżeli na co dzień przeglądasz setki stron internetowych tak jak ja, to notoryczne reklamy doprowadzają cię do szewskiej pasji. Nie dosyć, że powodują, że nasza przeglądarka zaczyna mulić, a nasz komputer podkręca prędkość wiatraków, to czasami tracimy wątek w tym, czego szukaliśmy. Nie mówiąc tutaj o kwestiach prywatności, reklamy na stronach to nic fajnego. Oczywiście, pomagają one zarobić na treściach, które otrzymujemy za darmo, to w zależności od firmy reklamowej mogą narażać użytkownika na dodatkowe zagrożenia typu ClickBait czy Fake News.

Nawet moja strona używa AdSense do wyświetlania reklam. I, mimo że zarobek nie pokrywa wydatków na stronę, nie dokładam nowych rozwiązań, aby zarobić więcej, lecz skupiam się na treści. Jeżeli odwiedzasz moją stronę z włączonym blokowaniem reklam jesteś o tym informowany i w ramach wsparcia mojej pracy proponuje dodanie mojej strony do białej listy. 

Wg moich statystyk, tylko 40% osób odwiedzających odwiedza moją stronę z włączonym blokowaniem reklam. Reszta albo go wyłączyła na mojej stronie, albo nie używa w ogóle (co nie jest zalecane).

O ile rozwiązań na komputery (czy to PC, czy Mac) jest od groma (osobiście używam uBlock Origin ), to w przypadku urządzeń przenośnych takich jak iPad czy iPhone, wybór nie jest już taki oczywisty.

Bardzo duża część osób na iPhone używa domyślnej przeglądarki, jaką jest Safari (w tym ja). Co więcej, jeżeli używamy komputera z macOS, obie wersje przeglądarki się wzajemnie uzupełniają, są szybkie, nie obciążają komputera oraz oszczędzają nasza baterie, czego nie można powiedzieć, chociażby o Google Chrome.

Otóż iOS i macOS to dwa osobne systemy i nie możemy w prosty sposób zainstalować uBlock Origin na iPhone lub iPad’zie. 

W AppStore znajduje się spora liczba programów, które oferują blokowanie reklam bezpośrednio w Safari dzięki wbudowanej integracji zaoferowanej w najnowszych wersjach systemu iOS. 

Osobiście chciałbym polecić jedno rozwiązanie i pokazać jak je włączyć na naszym urządzeniu. Tym rozwiązaniem jest Firefox Focus.


Firefox Focus to nie tylko przeglądarka. Aplikacja powstała z myślą o prywatności i blokowaniu wszelkiego rodzaju trackerów i uporczywych reklam a dopiero wokół tego zbudowana została przeglądarka w obecnej formie.

Nie zamierzam rozwodzić się nad samą przeglądarka a jedynie jak wykorzystać jej potencjał w Safari i użyć jej jako aplikacji do blokowania reklam oraz zwiększenia naszej prywatności.

Oczywiście, ze względu na dodatkowe opcje w Firefox Focus, wychodzące poza tryb Incognito w Safari, używam ją do przeglądania co niektórych stron, o tyle głównie siedzi ona w tle jako dodatkowa aplikacja używana w innym celu.

A wiec zaczynajmy.

W pierwszej kolejności przechodzimy na naszym urządzeniu (iPad lub iPhone) do AppStore i pobieramy Firefox Focus .

Po pobraniu, odpalamy nasza aplikacje. Przechodzimy przez krótkie wprowadzenie lub pomijamy je za pomocą przycisku Skip w lewym górnym rogu.

Wychodzimy z aplikacji i wracamy do ekranu głównego naszego urządzenia.

Następnie wchodzimy do Ustawień (Settings) i wyszukujemy sekcje Safari.

W sekcji Ogólne (General) wchodzimy do Blokady zawartości (Content Blockers) i zaznaczamy (włączamy) nasz Firefox Focus.

I to by było teoretycznie na tyle.


Aby się upewnić ze wszystko działa, odpalamy Firefox Focus i przechodzimy do Ustawień (koło zębate w prawym rogu nad klawiaturą).

Przewijały opcje w dół i odszukujemy sekcje związana z integracja z Safari i upewniamy się że mamy to zaznaczone (włączone).

I teraz to już na pewno koniec. Możemy się cieszyć serfowaniem po internecie bez zbędnych śmieci i bez konieczności ustawiania czego kolejek.

Oczywiście, jeżeli chcemy, możemy zagłębić się w opcje Firefox Focus, aby dostosować je do naszych potrzeb, ale szczerze mówiąc to, co otrzymujemy na start jest wystarczające dla większości użytkowników.

Firefox Focus’a możemy przeciągając sobie gdzieś do innego folderu i zapomnieć o nim. Nawet przy aktualizacji aplikacji lub całego systemu iOS pozostanie on włączony i będzie nas chronić.

Pozdrawiam

W analogiczny sposób możemy dodać Adblock Plus czy też Lockdown , o którym pisałem we wpisie: Firewall na iPhone (oraz macOS) .

Uważasz, że moja strona jest przydatna?

Moja strona nie wyświetla reklam, a zawartość dostępna jest za darmo.
Aby mnie wesprzeć, możesz kupić mi kawę.

Postaw mi kawę

Jeżeli nie możesz, będę wdzięczny za udostępnienie.

Komentarze