Android: Nie można ustanowić z serwerem stabilnego połączenia transmisji danych

Niniejszy artykuł powstał w 2010 roku i niektóre jego elementy mogą już być nieaktualne, w związku z tym, proszę traktować go tylko w celach referencyjnych a niżeli sposób na rozwiązanie problemu.

“Nie można ustanowić z serwerem stabilnego połączenia transmisji danych” “Can’t establish a reliable data connection to the server”

Błąd Google Android

Jest to błąd, który pojawia się jak chcemy dodać dodatkowe (lub podstawowe) konto Google do telefonu z androidem. Jest on niezależny od producenta telefonu, modyfikacji, jakie w nim są zrobione oraz wersji systemu. Występuje on z niewiadomego powodu i powoduje nie lada problemy.

Jeżeli czytasz niniejszy wpis, to sądzę że szukasz odpowiedzi jak go rozwiązać - a te, które znalazłeś w Internecie nie zawsze cię satysfakcjonują.

Chodząc po forach, można wysnuć jedno - wszyscy zalecają zrobienie Wipe, czyli przywrócenie fabrycznych ustawień telefonu. Niestety, nie zawsze to przynosi pożądany skutek, a rozwiązanie to nie zawsze jest dobre, jak już dokonaliśmy sporych modyfikacji w telefonie i nie chcemy tego robić na nowo.

Otóż, problem da się rozwiązać i to bez formatu telefonu. Jedyne co jest nam potrzebne, to ROOT.

Telefon musi być zrootowany, czyli muszą być odblokowane funkcje użytkownika z najwyższymi uprawieniami w systemie - administrator.

Jeżeli chodzi o ROOTowanie, to odsyłam do forum, gdyż osobiście używam Samsunga i5700, a w przypadku innych telefonów, rootowaneie może wyglądać nieco inaczej.

A teraz, przechodząc do sedna…. (mając już Roota), musimy usunąć katalog, przechowujący ustawienia operatora, a które były wprowadzone wraz z oprogramowaniem telefonu.

Bez obaw, nic nie zniknie, APNy również będą na swoim miejscu - jedynie co, to niektóre opcje się wyłączą (tak jak jest domyślnie po przywróceniu ustawień fabrycznych telefonu) i trzeba je będzie włączyć z menu - tj. Wifi czy zewnętrzne klawiatury np. HTC_IME (ps. czytaj dalej).

1. Potrzebujemy program, dzięki któremu będziemy mogli wprowadzać komendy w terminalu. Osobiście polecam Terminal Emulator autorstwa Jack Palevich. Oczywiście, można użyć innego.

2. W terminalu wydajemy komendy: (komentarze # pomijamy)

# przejście na prawa roota

su

# usuwamy katalog ustawień. należy pamiętać, aby przepisać dokładnie i nie pomylić się, bo nieco namieszamy i będzie konieczne ponowne zainstalowanie oprogramowania w telefonie

rm /data/data/com.android.providers.settings -r

# resetujemy telefon

reboot

3. I po wszystkim. Teraz bez problemu będziemy mogli dodać konto Google, a komunikat o niemożliwości ustanowienia połączenia nie będzie się pojawiał.

Niniejszy sposób jest niezbędny, szczególnie tym osobom, które używają na co-dzień konta Google we własnej domenie (Google Apps), a chcąc dokonać zakupu płatnych aplikacji z Marketu. Google niestety zezwala tylko na zakup z wykorzystaniem konta w domenie @gmail.com, mimo, że istnieje możliwość ustawienia konta Google Apps w programie Google Checkout.

*) Minusy tej metody:

  • dźwięki w systemie ustawiają się na Ciche, i trzeba poustawiać na nowo
  • sieci Wifi zapamiętane trzeba “zapomnieć” i powiązać na nowo
  • w przypadku wgranych dodatkowych klawiatur, należy je uaktywnić na nowo
  • większość opcji w “Ustawienia” należy przejrzeć, tak, jakby się miało nowy telefon i poustawiać na nowo.

Mam nadzieje, że co nieco pomogłem. Pozdrawiam.

Komentarze
Kategorie