Kategorie
Android

Android 5.0 spowolnił twój telefon? Jest rozwiązanie!

Android 5.0 (lollipop) to długo oczekiwana aktualizacja wprowadzająca sporo nowych funkcji w świat zielonego robota. Google ma to do siebie, że stara się z nowym systemem zaprezentować nową platformę sprzętową jaką jest Nexus 6. Jeżeli chodzi o sam system, to wszystko jest w porządku jeżeli chodzi o urządzenia, które zostały w niego fabrycznie wyposażone, schody jednak zaczynają się na sprzętach, które zostały zaktualizowane do najnowszej wersji.

Problem Android’a 5.0

Jako użytkownik Nexus 5 z niecierpliwością oczekiwałem na aktualizację, a jak już się pojawiła ochoczo wziąłem się do roboty. Niestety, po kilku dniach użytkowania moja mina nieco zbrzedła, gdyż zacząłem odczuwać efekt spowolnienia, a mój telefon zachowywał się jakby nagle z 4-ro rdzeniowego procesora i 2gb ramu zostało mu nieco 10% mocy w standardzie.

W tej historii nie jestem odosobniony, gdyż tona użytkowników lekko powiedziawszy „zdenerwowanych” zalewa wszelakie fora pytaniami… WTF!

Pojawiły się również opinie, że Android 5.0 będzie działać tylko na najnowszym sprzęcie w miarę płynnie, co jest zwykłą bzdurą, gdyż wystarczy zresetować (Reboot) telefon i zaczyna on działać normalnie… niestety tylko przez jeden do dwóch dni.

Aktualizacja do Androida 5.0.1 miała nieco poprawić stabilność systemu na innych sprzętach niż Nexus 6, jednakże tak się nie stało.

Jako że codzienne resetowanie stawało się dla mnie nieco denerwujące do takiego poziomu, że chciałem rzucić telefonem o ścianę, postanowiłem poświęcić mój czas na zgłębienie tego problemu i znalezienie rozwiązania i udało się!

Jeżeli masz problem ze spowolnieniem na swoim telefonie po aktualizacji do Androida 5.0 i to nie koniecznie na telefonie Nexus 5, ale również 4 oraz tabletach, rozwiązanie poniżej.

Teoria

Android 5.0 domyślnie zmienił sposób z operowaniem procesami działającymi w tle. Nie dosyć, że zmieniono runtime z Davlik na Art (na plus), to systemowa partycja /cache odgrywa tutaj dużo ważniejszą rolę.

Otóż właśnie ta partycja /cache powoduje problem i efekt spowolnienia.

Mimo, że na moim telefonie dokonałem czystej instalacji z obrazów od Google, to jednak partycja /cache jakimś cudem nie została zoptymalizowana pod kątem nowego systemu w związku z tym trzeba to zrobić ręcznie w bardzo prosty i bezpieczny sposób.

Co najważniejsze, efekt jest taki, że w końcu system może być użytkowany przez kilka dni bez konieczności robienia restartu.

A więc przejdźmy do praktyki…