Amazon Smile

Wspieraj wybraną organizację charytatywną, robiąc zakupy na Amazon z Amazon Smile.

A gdyby tak wspierać organizację charytatywne robiąc zakupy w internecie?

O ile popularne staje się zaokrąglanie transakcji do pełnej kwoty podczas robienia zakupów, przekazując grosze na szczytny cel, to jednak jest to coś, na co musimy wyłożyć z naszego portfela.

Amazon, jako potężna firma postanowił dołożyć coś od siebie, aby zmienić świat na lepszy uruchamiając program Amazon Smile. Podczas gdy klient kupuje wybrane (kwalifikowane) produkty, Amazon przekazuje procent od transakcji (procent swojego zysku) na wybraną przez nas instytucję.

Od jakiegoś czasu uczestniczę w tym, ale do tej pory nie było on przyjazny użytkownikowi. Aby z niego skorzystać, należało dokonać zakupu ze specjalnej dedykowanej strony. Nijak ma się to do wygody, podczas gdy większość z nas robi zakupy z wykorzystaniem aplikacji w naszym telefonie komórkowym.

Otóż ostatnio Amazon wprowadził program na platformy mobilne.

Dla nas, klienta — użytkownika nic się tak naprawdę nie zmienia i oprócz tego, że po złożeniu zamówienia na wybrane produkty otrzymamy potwierdzenia zatytułowane “Your AmazonSmile order…” , część pieniędzy, którą zapłaciliśmy za produkt, Amazon przekaże na wybrany cel.

Niby nic, ale patrząc, ile zakupów ostatnio robimy w internecie, kwota, którą Amazon przekaże na pomoc, może okazać się ratunkiem w tych trudnych czasach, w których żyjemy.

Jako że nic nas to nie kosztuje, już zapewne po kilku tygodniach zapomnimy, że w nim uczestniczymy, dlatego ważne jest, aby dołączyć do programu i zachęcić innych, aby zrobić to samo.

Czym jest Amazon Smile?

Robiąc zakupy na dedykowanej stronie lub w aplikacji (po ustawieniu Smile), Amazon automatycznie przekaże 0.5% od wydanej kwoty na kwalifikowane produkty dla wybranej organizacji charytatywnej bez ponoszenia kosztu przez nas — klienta (kwalifikowane produkty oferowane są w tej samej cenie co w przypadku normalnych zakupów).

Dodatkowo każda organizacja charytatywna może stworzyć swoją listę (wish list) produktów, które potrzebują. Jeżeli jesteśmy chętni pomóc im w sposób materialny, możemy za pośrednictwem Amazona zakupić dla nich to, co aktualnie potrzebują.

Jak aktywować Smile w aplikacji Amazon

Po pierwsze, aplikację musimy mieć zaktualizowaną do najnowszej wersji. I, mimo że pierwsi użytkownicy zaczęli informować o wprowadzeniu Smile na platformy mobile już w Kwietniu 2020, to osobiście zobaczyłem baner promując dopiero w Grudniu.

Następnie przechodzimy do opcji aplikacji i Ustawienia (Settings). Tam znajdziemy opcję Amazon Smile.

Podążając zgodnie z instrukcjami na ekranie, wybierzemy organizację, którą chcemy wspierać i gotowe!

Teraz wystarczy robić zakupy w aplikacji tak jak dotychczas. Amazon automatycznie zakwalifikuje wybrane produkty do programu i przekaże w naszym imieniu procent z wydanej kwoty.

Co dalej?

W przypadku zakupów z poziomu komputera nadal musimy posłużyć się stroną smile.amazon.co.uk.

Amazon Smile, mimo że nas nic nie kosztuje, aktywowany jest na dwa lata. Po tym okresie Amazon zapyta nas, czy dalej chcemy z niego korzystać (skoro nic nas to nie kosztuje, dlaczego nie?).

Jeżeli zmienimy zdanie, jaką organizację chcemy wspierać, zawsze możemy dokonać zmiany w trakcie. Wszystkie kwalifikowane zakupy po zmianie wspierać będą nowo wybraną organizację.

I tyle. Wszystko będzie odbywać się automatycznie.

Oczywiście, program, na razie, dostępny jest tylko w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii dla wybranych, kwalifikowanych i zarejestrowanych organizacji.

Dodatkowo kwotę, którą Amazon przekaże na szczytny cel, nie możemy odpisać od naszego dochodu w postaci darowizny, gdyż w tym przypadku to Amazon daruje pieniądze, a nie my.

A więc powtórzę jeszcze raz, skoro nas to nic nie kosztuje, dlaczego by nie skorzystać. Co roku miliony ludzi wrzuca symbolicznego funta do puszek organizacji charytatywnych. Pandemia spowodowała, że tego typu datki zostały znacząco zredukowane, a Amazon Smile jest czymś, co może to zmienić.

Pozdrawiam.

ps. Powyższy artykuł nie ma na celu rozbudzić dyskusji na temat samej firmy Amazon, warunków pracy i traktowania pracowników, więc proszę nie zaczynać.

Komentarze
Kategorie