Aktualizacja Windows 10 Home do wersji Profesjonalnej

Prosty sposób na aktualizację systemu Windows 10 z jednej wersji Home do Pro z zachowaniem danych i aplikacji

Ostatnio dane mi było przenieść dane z jednego komputera na drugi. Jako że na pierwszym już działał Windows 10 w najnowszej wersji oraz wszystko pracowało wyśmienicie (tylko sprzęt nieco odstawał) postanowiłem sklonować dysk z tego pierwszego do drugiego.

Z wykorzystaniem dd jako metody (trochę powolnej, ale skutecznej) uruchomiłem ten sam system na nowym sprzęcie, z jedną różnicą. Sprzęt docelowy miał licencję Windows 10 Professional w porównaniu ze starym sprzętem z Windows 10 Home.

W związku z tym postanowiłem zrobić aktualizację.

Wg informacji na forach Microsoftu, wystarczyłoby zmienić klucz produktu na klucz Pro, aby system sam wykrył i się zaktualizował.

W moim przypadku to nie zadziałało, gdyż klucz produktu, który był przypisany do sprzętu, oryginalnie odpowiadał wersji Windows 8 Professional (oryginalnie odczytany z BIOS za pomocą RWEverything Przycisk ACPI, zakładka MSDM).

System, zamiast zmienić i zaktualizować się do Pro wprowadził nowy klucz i aktywował system, pozostając przy wersji Home.


Postanowiłem spróbować innego podejścia, a mianowicie z wykorzystaniem Microsoft Store.

Oczywiście, nie zamierzałem kupować klucza, który już mam, w związku z tym wybrałem opcję “…mam już klucz…” (I have w Windows 10 Pro product key).

Niestety, po wprowadzeniu klucza produktu, system nadal nie widział potrzeby aktualizacji i pozostał przy wersji Home.

Na końcu znalazłem dyskusję na forum Microsoftu 1, w której to należy zmienić parametry w rejestrze systemowym i ponownie zainstalować system Windows w celu jego aktualizacji.

Cała procedura wymaga (w zależności od sprzętu) około godziny+, na szczęście nie wiąże się z utratą żadnych danych, w tym aplikacji. Wszystko zostaje, tak jak było.

W pierwszej kolejności potrzebowałem obraz systemu ISO systemu Windows 10 zapisanego i rozpakowanego lokalnie (do tego celu możemy użyć 7-Zip).

I tak odpalamy rejestr systemowy.

Możemy to zrobić w dwojaki sposób, choć moja ulubiona metoda to skrót klawiszowy Logo Windows + R, wpisując w nowo otwartym oknie Uruchom… regedit i potwierdzając przyciskiem Enter.

Windows 10 Uruchom regedit

Tak otworzymy nasz edytor rejestru.

Windows 10 Registry Editor

Warto tutaj zaznaczyć, że zmiany, które wprowadzimy, są tymczasowe i zostają one przywrócone do wartości oryginalnych po ponownym uruchomieniu komputera (bynajmniej niektóre). Więc jeżeli zdecydujemy się na aktualizację, musimy to zrobić w jednym podejściu.

Warto również upewnić się, że posiadamy zainstalowane wszystkie dostępne aktualizacje systemu Windows, gdyż znacząco przyśpieszy to cały proces.

I tak przechodzimy do naszego folderu podstawowego HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE.

  1. Następnie do Microsoft\Windows NT\Current Version

Tutaj, w prawej części okna zmieniamy wartości EditionID na Professional oraz ProductName na Windows 10 Pro.

Windows 10 Zmiana w rejestrze 1

  1. Wracamy do folderu podstawowego i idziemy do WOW6432Node\Microsoft\Windows NT\Current Version i dokonujemy analogicznej zmiany jak powyżej.

  2. Przechodzimy do naszego rozpakowanego obrazu instalacyjnego Windows 10 i uruchamiamy setup.exe.

Jeżeli wszystko wykonaliśmy prawidłowo, po krótszej (lub dłuższej) analizie instalator zapyta nasz czy chcemy zainstalować Windows 10 Pro z Zachowaniem plików i aplikacji.

Jeżeli instalator nadal poinformuje nas o Windows 10 Home, wówczas go zamykamy i sprawdzamy jeszcze raz nasz rejestr systemowy, w szczególności Microsoft\Windows NT\Current Version.

Teraz wystarczy poczekać i cieszyć się z osiągniętego efektu.


Jeżeli wcześniej nie wprowadziliśmy naszego nowego klucza produktu do Windows 10 Pro (lub nie zostaliśmy o niego poproszeni podczas aktualizacji), należy przejść do Ustawień systemu Windows, w sekcji Aktualizacja i bezpieczeństwo > Aktywacja wybrać opcję zmiany (aktualizacji) klucza produktu.

Jeżeli wszystko wykonaliśmy prawidłowo, klucz zostanie wprowadzony a nasz system, aktywuje się przez internet automatycznie.


Niniejszą metodą można zmienić wersję Home (EditionID: Core) do Profesjonalnej (EditionID: Professional), jak również do wersji Edukacyjnej (EditionID: Education).

W przypadku wersji Windows 10 Education w drugim kroku zmiany rejestru EditionID będzie pokazywał Enterprise a ProductyName: Windows 10 Enterprise.

Windows 10 Zmiana w rejestrze 2

Komentarze
Kategorie