Adblock: Sposób na niechcianą reklamę

W związku z dynamicznie zmieniającym się internetem, postanowiłem, że mój poniższy filtr nie będzie już więcej wspierany a subskrypcja z czasem zostanie wyłączona. Zachęcam do używania wbudowanych subskrypcji w AdBlock Plus - EasyList i AdBlock Warning Removal List. Dziękuję za dotychczasowe używanie mojej listy.

Pozdrawiam, 21-01-2016

Zapewne wielu z nas, użytkowników Internetu denerwują wyskakujące, notorycznie powtarzające się reklamy, których na dodatek nie można wyłączyć lub w prosty sposób zamknąć. Co gorsza, wchodząc na daną stronę, np. Wirtualną Polskę nie akceptowaliśmy żadnego regulaminu, że zgadzamy się na wyświetlanie reklam. Szczególnie takich, które pojawią się znikąd jak sobie spokojnie czytamy artykuł. W związku z tym, iż nie zgadzaliśmy się na coś, co nam próbują wcisnąć, zablokujmy to!

Dzięki Adblock Plus możesz:

 • pozbyć się irytujących i rozpraszających reklam;
 • zwiększyć ilość treści wyświetlanej na danej stronie na stronie;
 • oszczędzić transfer pożerany przez reklamy, przez co przyśpieszyć ładowanie stron internetowych;
 • oszczędzić czas (nie musisz klikać w krzyżyki i krążyć pomiędzy reklamami);
 • blokować dowolne elementy dynamiczne na stronach dzięki opcji “zablokuj”.

A więc, co jest nam potrzebne? Porządna przeglądarka internetowa tj. Mozilla Firefox (Google Chrome… również - czytaj dalej) oraz stosowny dodatek do blokowania reklam Adblock Plus.

 1. Pobierz przeglądarkę Mozilla Firefox z oficjalnej strony WWW
 2. Pobierz AdBlock Plus z oficjalnej strony WWW

Sam Adblock Plus nie spełnia swojej roli, jeżeli jest “nienauczony”. Uczenie, czyli klikanie przycisku zablokuj na każdej reklamie może trochę potrwać, szczególnie dla osób mniej wtajemniczonych. I tutaj właśnie znajdują zastosowanie specjalne filtry do programu.

Domyślnie program posiada zaimplementowaną listę kilku subskrypcji do filtrów, jednakże, przy polskich realiach nie mają one pełnego zastosowania. Stąd właśnie potrzeba stworzenia filtru dostosowana do polskich stron.

Taki owy filtr postarałem się stworzyć dla siebie, aby pozbyć się kilku niedogodności codziennego przeglądania zawartości Internetu. Zawiera on raptem kilkadziesiąt linijek, blokujących większość niepożądanych reklam najpopularniejszych serwisów w Polsce.

Prezentowany poniżej filtr ma za zadanie pokazać, w jaki sposób można wykorzystać wtyczkę Adblock Plus w celu m.in. oszczędzenia transferu związanego z ładowaniem stron internetowych, a zarazem przyśpieszenia ich ładowania i wyświetlania.

Jeżeli uważasz, że blokowania jakichkolwiek elementów Internetu i stron internetowych jest niemoralne, masz wybór, nie używaj filtrów. Jednakże, jeżeli szanujesz wolność wyboru i pełną demokrację, w tym prawo do oceny co chce się oglądać a co nie, czytaj dalej.


Mając już zainstalowany dodatek do Firefoxa, możesz dodać listę filtrów za pomocą subskrypcji

 1. Kliknij przycisk (wyłączone - czytaj wprowadzenie do wpisu) i dodaj filtr do AdBlock’a

Subskrypcja Metoda ta jest o tyle dobra, że raz dodany filtr podlega cyklicznym aktualizacjom i nie trzeba nic więcej robić.

Użytkować czy nie? Wybór zawsze leży po waszej stronie.

Ze swojej strony, będę starał się, aby publikowana przeze mnie lista była na bieżąco weryfikowana, oraz moderowana w celu zapewnienia jak najlepszej skuteczności w blokowaniu niechcianych reklam.

Jeżeli, stosując powyższy filtr, prześliźnie się jakaś reklama, to nie oznacza to, że Adblock nie działa. Widocznie dana sygnatura reklamy nie jest uwzględniona w filtrze. Aby przyśpieszyć możliwość jej zablokowania w przyszłości, napisz do mnie i daj mi znać co i gdzie się pojawia.

Obecnie, mój filtr nie blokuje reklam pochodzących od Google, w szczególności z programu Google AdSense. Jest to celowy zabieg, gdyż te reklamy nie są reklamami inwazyjnymi, i póki co nie nie wpływają one w sposób znaczący na komfort użytkowania. Jeżeli takowy komfort zostanie zakłócony, wówczas podejmę stosowną decyzję o dodaniu odpowiedniej regułki do filtra.

Ciekawostka…

Według szefa firmy SecTheory zastosowanie rozszerzeń NoScript oraz Adblock w Firefoksie w celu wyłączenia najbardziej dynamicznych grafik na stronach może zmniejszyć zużycie energii o 10 W!

To jeszcze nie wszystko…

Używasz przeglądarki Google Chrome?

Dodatek AdBlock możesz również używać w przeglądarce Google Chrome.

Najpierw pobierz w przeglądarce Google Chrome i zainstaluj dodatek Adblock Plus for Google Chrome ( kliknij tutaj ).

Wymagane jest do tego posiadanie najnowszej wersji przeglądarki z obsługą Chrome Web Store .

 • Następnie klikamy Menu (taki klucz francuski po prawej stronie przeglądarki, u góry) i wybieramy Rozszerzenia.
 • Przy rozszerzeniu AdBlock Plus for Google Chrome, klikamy przycisk Opcje.
 • Pierwsze otworzy nam się okno z Listą filtrów.
 • Odznaczamy wszystkie filtry i zamiast niego w polu Subskrybuj inne filtry wprowadzamy:

(wyłączone - czytaj wprowadzenie do wpisu)

 • Dalej klikamy przycisk Dodaj URL, i tyle.

Możemy teraz zamknąć ustawienia dodatku i rozpocząć korzystanie z przeglądarki wraz z zablokowanymi reklamacji :)

Pamiętajcie, że żadne filtry nie są idealne, ale są stale uaktualniane, aby blokować nowe, złośliwe reklamy.

Pozdrawiam

Uważasz, że moja strona jest przydatna?

Moja strona nie wyświetla reklam, a zawartość dostępna jest za darmo.
Aby mnie wesprzeć, możesz kupić mi kawę.

Postaw mi kawę

Jeżeli nie możesz, będę wdzięczny za udostępnienie.

Komentarze