Wpisy w kategorii

2022

Wszyscy piszą o najnowszym modelu Apple TV 4K 2022 jako o idealnym urządzeniu premium do strumieniowego przesyłania filmów. Dzięki ulepszonemu układowi głównemu i (już) szerokiej obsłudze kontrolerów wszyscy zapominają, że to także całkiem przyzwoite pudełko do gier.

Kupiłem Apple TV 4K (2021) z myślą o powrocie do grania w gry na dużym ekranie. Nie mam już czasu inwestować w konsole do gier, a do okazjonalnego grania Apple TV jako konsola do gier byłby dobrą alternatywą.

Czytaj dalej na temat Apple TV 4K (2022) – dobra konsola do gier z niewykorzystanymi możliwościami
Google zmusi cię na przejście na płatny Google Workspace (z darmowej wersji) lub migrację
Opublikowano
Zaktualizowano
Czas czytania 3 min.

Po całym zamieszaniu w Google, po tym, jak chciał zmusić użytkowników do płacenia za konto Google w domenie, o czym pisałem wcześniej, przyszła nadzieja. Użytkownicy musieli zdeklarować się (potwierdzić), że używają Google Workspace do celów osobistych, a nie zarobkowych. Po tym nasza licencja została przeniesiona ponownie na plan darmowy i problem wyglądał na rozwiązany. Nic bardziej mylnego!

Microsoft wydaje przydatne narzędzie PC Manager
Opublikowano
Czas czytania 12 min.

Lepiej późno niż wcale, tak to się zwie. Microsoft zaczyna uzupełniać braki w rzeszy oprogramowania, które stają się niezbędnym narzędziem w codziennej pracy.

Windows stał się o niebo stabilniejszy. Nikt już nie krzyczy o konieczności przeinstalowania systemu raz na pół roku jak nie częściej. Staliśmy się bezpieczniejsi, gdy Windows Defender dorównał przodującym antywirusom, a przeglądarka Microsoft Edge stała się wbudowaną alternatywą dla Google Chrome.

Samemu systemowi jednak co nieco brakowało.

Migracja systemu komentarzy z Utterances do Giscus
Opublikowano
Czas czytania 5 min.

Odkąd przeniosłem moją stronę na statyczny generator treści oparty na Hugo pozbyłem się szeregu usług, od których byłem zależny, a tak naprawdę nie były one potrzebne.

Na mojej stronie, za czasów WordPress korzystałem z Disqus jako systemu komentarzy. Ten też system przeniosłem do Hugo, ale po tym, jak powodował on więcej problemów, a niżeli to było warte (związanych z prędkością strony), postanowiłem to zmienić.

Pomiar prędkości internetu bezpośrednio z routera z OpenWrt
Opublikowano
Zaktualizowano
Czas czytania 2 min.

Czy zmagałeś się kiedyś ze zmierzeniem prawdziwej prędkości twojego internetu?

Każdy router jest inny, dodatkowo sieci bezprzewodowe WiFi są w różnych standardach, na różnych częstotliwościach oraz oferujące różne prędkości w zależności od czynników zewnętrznych.

Jeżeli nasz komputer posiada kartę, która obsługuje tylko 2.4GHz w prędkości 54Mbps, to możemy mieć 100, 200 lub więcej Mbps, i tak szybciej niż 54Mbps nie polecimy.

Niektóre sieci 2.4GHz mogą oferować nawet to 300Mbps. W przypadku 5GHz i prędkości idą w górę znacząco. To nie znaczy, że zawsze jesteśmy w stanie osiągnąć zaoferowaną prędkość.

Jeżeli mamy 3 urządzenia, które aktywnie korzystają z sieci WiFi, to przepustowość sieci, czyli maksymalne prędkości, jakie jesteśmy w stanie osiągnąć, jest również dzielona na trzy.

W związku z tym, aby prawidłowo zmierzyć prędkość internetu, należałoby podłączyć się bezpośrednio, najlepiej na kablu, do routera i być jednym jedynym użytkownikiem, dla którego cała przepustowość będzie dostępna.

Jeżeli posiadasz router z oprogramowaniem OpenWrt, to pomijając wszystkich użytkowników, możesz dokonań pomiaru prędkości łącza bezpośrednio z poziomu routera.

Optymalizacja wykorzystania procesora na routerze z OpenWrt
Opublikowano
Zaktualizowano
Czas czytania 3 min.

Moje przygody z OpenWrt rozpocząłem od routera ASUS RT-AC56U. Był to dość dobry, tani router z dwurdzeniowym procesorem Broadcom BCM4708A0 taktowanym 800MHz. Dodatkowo posiadał 128MB pamięci flash oraz 256MB RAM.

Wraz z jedzeniem wzrasta apetyt, jak to się mówi.

O ile nie skarżyłem się na procesor, to bardzo szybko zabrakło mi miejsca na kolejne to aplikacje. Postanowiłem więc wymienić go na Linksys WRT3200ACM, który później zmieniłem na Linksys WRT32x.

WRT3200ACM (WRT32x) to bardzo porządna maszyna, do tej pory używamy tego typu routery w pracy. O ile byłem zadowolony z jego wydajności, o tyle nie do końca spisywała się sieć WiFi.

Siła sygnału pozostawiała sporo do życzenia, a współpraca z innymi routerami lub punktami dostępu (access point) nie obyła się bez problemów. Wszystko przez zastosowany w nim chip sieci bezprzewodowej od Marvell.

Dodatkowo brak wsparcia dla kanałów DFS w WiFi w częstotliwości 5GHz dodatkowo ograniczało jego wykorzystanie. Zapomnij również o szyfrowaniu WPA3 wprowadzony domyślnie w serii OpenWrt 21.02 (WPA3 da się włączyć, ale WiFi i cały router szybko przestaje działać).

W poszukiwaniu lepszego routera natrafiłem na Linksys MR8300. Posiadał on 3 radia Qualcomm Atheros. Jedno służyło do częstotliwości 2.4GHz a dwa pozostałe do 5GHz, z czego pierwszy dla kanałów do 60 a drugi powyżej 100 (wraz z obsługą DFS).

O ile router sprawował się w porządku, wyraźnie można było odczuć, że jest on sporo wolniejszy, szczególnie przy instalacji oprogramowania.

Yep, nowy gracz na rynku wyszukiwarek internetowych
Opublikowano
Czas czytania 5 min.

Możemy mówić, co chcemy, ale na rynku wyszukiwarek internetowych króluje Google. Za nim, daleko z tyłu jest Bing, a reszta tylko może pozazdrościć.

Spora część wyszukiwarek, które postulują ochronie naszej prywatności, tak naprawdę używa silników innych usługodawców (w tym właśnie Google i Bing).

G Suite (legacy) pozostanie jednak darmowy (dla użytku osobistego)
Opublikowano
Zaktualizowano
Czas czytania 10 min.

W Google zrobił się kolejny bajzel. Po tym, jak ogłosili, że długoletni użytkownicy G Suite Legacy nagle muszą przejść na płatny Google Workspace, spora część użytkowników nie była szczęśliwa, w tym ja.

Dla większości z nas używanie G Suite było rozwiązaniem pozwalającym używanie własnej domeny z pocztą Gmail. Ironiczne stało się to, że Google założyło, że wszyscy ci, co wykorzystywali tego typu rozwiązanie to użytkownicy biznesowi. Wręcz przeciwnie. Spora część ludzi to właśnie użytkownicy prywatni… rodziny.

Ironiczne jest to, że wszyscy ci, co mają pocztę na Gmail, nie muszą płacić, a ci w domenie nagle zaczną. W związku z tym zacząłem poszukiwania alternatywy do G Suite Legacy.

Bionic Reading ...z polskiego punktu widzenia
Opublikowano
Zaktualizowano
Czas czytania 4 min.

Osobiście czytam dużo… ale nie książek. Jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju poradniki, artykuły na jakiś ciekawy temat lub nowinki techniczne to nie ma problemu.

Nie lubię czytać książek. Nigdy za tym nie przepadałem. W swoim życiu sam z siebie może przeczytałem tylko tuzin z nich.

O ile samo czytanie nie jest problemem, gdyż wolę przeczytać artykuł, a niżeli obejrzeć filmik na YouTube na ten sam temat, to książki są nieco inną parą kaloszy.

O ile pochłanianie pierwszych stron nie stanowi problemu, bardzo szybko przychodzi zmęczenie.

Gdy czytam artykuł, który jest bardzo obszerny w tekst, staram się zaplanować na to czas, aby przeczytać go w całości przy pierwszym podejściu. W przypadku książek nie mam takiej możliwości i cierpliwości. Gdy raz, czy drugi raz, przerwę czytanie, ciężko jest mi do tego wrócić. No, chyba że jest to coś naprawdę wciągającego i przydatnego.

W życiu nie przeczytałem Pana Tadeusza. Polegam na rozciągliwym opisie natury czy też budowaniu całej atmosfery dookoła. A gdyby tak udało się oszukać nieco nasz mózg i zamiast czytania 10 tysięcy słów, przeczytalibyśmy tylko ich początki, a resztę nasz mózg by przetworzył mimowolnie?

Stąd też się wzięło Bionic Reading.

Poczta we własnej domenie z Cloudflare (i Gmail)
Opublikowano
Zaktualizowano
Czas czytania 4 min.

Jeżeli dysponujesz własną domeną, a nie posiadasz możliwości odbierania i wysyłania maili z tego adresu, gdyż wiąże się to z dodatkowymi kosztami, Cloudflare przygotował dla ciebie idealne rozwiązanie.

Email Routing (przekierowywanie maili), to darmowa usługa warta zainteresowania.

Aby skorzystać z tej opcji, nasza domena musi być zarządzana na serwerach DNS w Cloudflare. Jeżeli posiadamy rekordy MX (pocztowe) do innej usługi, będziemy musieli je usunąć i zastąpić.

Email Routing polega na ustawieniu adresu e-mail w domenie, z którego każda poczta otrzymana zostanie przekazana na inną skrzynkę pocztową.

Jeżeli twój firmowy adres email jest w domenie Gmail, dlaczego by nie zacząć używać poczty w własnej domenie. Zyskasz na tym większy prestiż i profesjonalizm, mimo że tak naprawdę nic się dla ciebie nie zmieni, gdyż nadal będziemy otrzymywać pocztę na skrzynce, którą używałeś do tej pory.

Kategorie